18. rocznica śmierci Jana Pawła II
Dzisiaj (2 kwietnia) przypada 18. rocznica śmierci Jana Pawła II. 2 kwietnia 2005 roku o godz. 21.37 świat pogrążył się w żałobie. W Polsce Ojca Świętego żegnały wielotysięczne białe marsze, które szły ulicami miast. Przed pomnikami papieża i kościołami modlono się, składano kwiaty, palono znicze.
Marsz Papieski i wyjątkowy koncert
W 18. rocznicę śmierci Ojca Świętego w całej Polsce, w tym w Łodzi, zorganizowano Marsze Papieskie. Zgromadziły się na nich osoby chcące manifestować przywiązanie do wartości głoszonych przez papieża Polaka.
Łódzkie: Marsz Pamięci św. Jana Pawła II w 18. rocznicę śmierci [ZDJĘCIA, WIDEO]
Z kolei w auli Ośrodka Pamięci św. Maksymiliana Kolbego w Zduńskiej Woli zorganizowano wyjątkowy koncert upamiętniający Jana Pawła II. Na scenie wystąpili Mateusz Mijal, który wykonał ulubione utwory Ojca Świętego oraz Marcin Kwaśny, który recytował wiersze napisane przez Karola Wojtyłę.
Po koncercie uczestnicy przeszli pod pomnik Jana Pawła II w Zduńskiej Woli i zapalili znicze.
Nocne czuwanie przed pomnikiem w Łodzi
W tym roku przypada 18. rocznica śmierci Jana Pawła II. Niestety, nie wszyscy potrafią uszanować pamięć papieża Polaka. W nocy z soboty na niedzielę (1 na 2 kwietnia) nieznani sprawcy pomazali farbą pomnik Ojca Świętego w Łodzi.
Aby uniknąć podobnych incydentów, łodzianie zdecydowali się na nocne czuwanie przed pomnikiem znajdującym się na placu archikatedralnym przy Piotrkowskiej. Mieszkańcy przyszli przed łódzką archikatedrę także, aby oddać cześć Ojcu Świętemu, który odszedł w 2005 roku.
Karol Wojtyła – papież Polak
Karol Wojtyła urodził się 18 maja 1920 roku w Wadowicach. Jego matka – Emilia z Kaczorowskich, zmarła, gdy miał 9 lat.
W późniejszych latach studiował polonistykę w Krakowie. W czasie II wojny światowej wstąpił do tajnego seminarium. W 1946 roku otrzymał święcenia kapłańskie. Wyjechał do Rzymu, gdzie kontynuował naukę, a po dwuletnich studiach został wikariuszem i katechetą w parafii w Niegowici, później pracował w Krakowie.
Był także wykładowcą w seminariach duchownych i na uniwersytetach. W 1958 roku został wyświęcony na biskupa pomocniczego archidiecezji krakowskiej, a w 1964 roku został jej arcybiskupem metropolitą.
Brał czynny udział we wszystkich sesjach Soboru Watykańskiego II. W roku 1967 papież Paweł VI mianował go kardynałem. 16 października 1978 roku kard. Karol Wojtyła został wybrany papieżem.
Wizyty papieskie w Łódzkiem
W trakcie swoich licznych pielgrzymek do Polski raz Jan Paweł II odwiedził Łódź – w czerwcu 1987 roku. Spotkał się wówczas ze środowiskiem akademickim w łódzkiej katedrze i z pracownikami zakładów Uniontex. Od 2003 roku Jan Paweł II jest Honorowym Obywatelem Łodzi.
Głównym punktem wizyty było spotkanie z wiernymi na łódzkim lotnisku. W 1999 roku Ojciec Święty odwiedził Łowicz.
Ponad 26-letni pontyfikat
Pontyfikat Jana Pawła II trwał ponad 26 lat. W tym czasie Ojciec Święty ogłosił 1338 błogosławionych, w tym 160 Polaków i dwóch papieży: Jana XXIII i Piusa IX, a także 482 świętych, w tym 11 Polaków.
Polski papież był także autorem:
- 14 encyklik,
- 15 adhortacji apostolskich,
- 13 konstytucji apostolskich,
- 45 listów apostolskich,
- 29 dokumentów w formie motu proprio,
- tysięcy listów papieskich.
Ojciec Święty opublikował także kilka książek.
Jan Paweł II zmarł 2 kwietnia 2005 roku w Watykanie. Miał 84 lata. 1 maja 2011 roku został beatyfikowany przez papieża Benedykta XVI, a 27 maja 2014 roku kanonizowany przez papieża Franciszka.