Pomnik Jana Pawła II pomazany farbą
Nieznani sprawcy pomazali farbą pomnik Jana Pawła II znajdujący się na placu przed archikatedrą łódzką. – W nocy soboty na niedzielę (1 na 2 kwietnia) nieznani sprawcy oblali czerwoną farbą pomnik św. Jan Pawła II stojący na placu katedralnym przed bazyliką archikatedralną w Łodzi – napisał w mediach społecznościowych ks. Paweł Kłys, rzecznik prasowy Archidiecezji Łódzkiej.
Twarz papieża została pomazana żółta farbą, ręce czerwoną. Dodatkowo czerwoną farbę wylano na inne elementy pomnika. W trzech miejscach dopisano również białą farbą „Maxima Culpa”, co z języka łacińskiego oznacza „wielka wina”.
Ks. arcybiskup Grzegorz Ryś rozpoczął dzisiejszą mszę świętą z okazji Niedzieli Palmowej przy pomazanym pomniku Jana Pawła II na placu katedralnym przed bazyliką archikatedralną w Łodzi. – Przyszedłem pod ten pomnik dzisiaj o siódmej rano dzisiaj. Przez pierwszy kwadrans stałem i nie wiedziałem, co mam robić. Po pierwszych 15 minutach usłyszałem w sobie pytanie – co by zrobił Jan Paweł II? Odpowiedź jest oczywista. Jan Paweł II pomodliłby się za sprawców – mówi Ryś.
Sprawa zniszczenia pomnika została zgłoszona na policję. – Zgłoszenie o pomazaniu farbą pomnika Jana Pawła 2 przy Piotrkowskiej 265 otrzymaliśmy około godz. 6.00 rano. Policjanci na miejscu zabezpieczyli ślady oraz nagrania z monitoringu. Trwa ustalanie sprawców tego czynu – mówi podkom. Adam Dembiński z KWP w Łodzi.
Policjanci pracują pod nadzorem Prokuratury Łódź-Śródmieście. – Prokuratura Śródmiejska nadzoruje szeroko zakrojone czynności mające na celu ustalenie sprawców i odtworzenie okoliczności uszkodzenia pomnika św. Jana Pawła ll, do którego doszło dziś w nocy – mówi Krzysztof Kopania, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Łodzi.
Pomnik Jana Pawła II pomazany farbą. Głos zabrał minister spraw zagraniczych
Minister spraw zagranicznych, profesor Zbigniew Rau odwiedził pomazany farbą pomnik Jana Pawła II w Łodzi i skomentował wydarzenie.
Z polskiej perspektywy to jest akt nikczemny. Z perspektywy międzynarodowej – kompromitujący, a z perspektywy bezpieczeństwa państwa to po prostu niestety dobrze zorganizowany element wojny hybrydowej. Chodzi o to, żeby podzielić społeczeństwo wzdłuż tych najbardziej fundamentalnych linii naszej tożsamości – powiedział Rau.
Zobacz wideo:
Na miejsce przychodzi również dużo osób, które są zszokowane wydarzeniami.
Łódzki pomnik Jana Pawła II
Pomnik ma 2,2 m wysokości i został wykonany z brązu. Powstał z inicjatywy abp. Władysława Ziółka, ówczesnego metropolity łódzkiego. Został odsłonięty 4 czerwca 2000 roku.
Trzy granitowe bloki, po których stąpa Jan Paweł II, symbolizują kolejne tysiąclecia, z kolei twarz papieża ma wygląd z 1987 roku, gdy Ojciec Święty odwiedził Łódź.
Autorem pomnika jest łódzka rzeźbiarka Krystyna Fałdyga-Solska.