Z okazji rocznicy gościem Radia Łódź był dr hab. Dariusz Rogut, dyrektor łódzkiego IPN, który podkreślał, że rola generała podczas wojny polsko-bolszewickiej jest nie do przecenienia.
Poliglota z wybitną inteligencją
– Jan Kowalewski był geniuszem. Władał biegle kilkoma językami, miał analityczny umysł, fotograficzną pamięć, dlatego był wybitnym oficerem wywiadu polskiego. W dużym stopniu on i jego zespół, łamiący szyfry bolszewickie od 1919, zadecydowali o zwycięstwie Polski w Bitwie Warszawskiej – mówił na naszej antenie dyrektor Rogut.
Jan Kowalewski wykorzystując swój talent językowy, wybitną inteligencję i znajomość rosyjskich procedur wojskowych złamał szyfry jakimi posługiwała się armia bolszewicka. Dzięki temu polskie dowództwo znało jej zamiary i dysponując mniejszymi siłami mogło lepiej wykorzystać własne możliwości.
Kryptolog w ten sposób przyczynił się do powstania planu kontruderzenia opracowanego przez Józefa Piłsudskiego i w efekcie odrzucenia bolszewików spod Warszawy w sierpniu 1920 roku.
Publikacja naukowa poświęcona Janowi Kowalewskiemu
Znamienitemu łodzianinowi była poświęcona konferencja naukowa, której pokłosiem jest publikacja zawierająca 14 artykułów naukowych na temat działalności Kowalewskiego.
Badacze historii powoli odkrywają coraz więcej faktów z jego życia dotyczących nie tylko okresu I wojny światowej, ale także działalności dyplomatycznej i wywiadowczej w służbie rządu polskiego w Londynie.
Posłuchaj rozmowy z dr hab. Dariuszem Rogutem: