Zatrzymanie akcji serca w czasie lekcji
Serce Mateusza zatrzymało się w najmniej oczekiwanym momencie, podczas lekcji w szkole. Życie uratował mu nauczyciel który natychmiast rozpoczął resuscytację:
– Tylko kilka osób, w tym nauczyciele, wie w szkole, że mam wadę serca. Nauczyciel wiedział więc co ma zrobić, był już przeszkolony – opowiada Mateusz, który urodził się z wrodzoną wadą serca.
Teraz przypadłość kolejny raz dała o sobie znać. Gdyby nie pionierski zabieg kardiochirurgów z Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki, sytuacja mogłaby skończyć się tragicznie
Skomplikowana operacja
W czasie operacji konieczna była m.in. rekonstrukcja interwencyjna tętnicy płucnej, której nikt w Polsce nie chciał się podjąć. Jak przyznaje kierownik Kliniki Kardiologii prof. Tomasz Moszura, serce Mateusza jest już bardzo zmęczone wcześniejszymi operacjami, dlatego ważne było skrupulatne przygotowanie się do tego zabiegu:
– To jest pacjent po przejściach, wymagany był dodatkowy sprzęt, co okazało się w czasie operacji – dodaje lekarz.
Mama chłopca jest niezwykle wdzięczna personelowi ICZMP za uratowanie życia synowi.
– Dzięki kardiologom i kardiochirurgom wszystko jest tak jak być powinno. Diagnozy są dobre, a sam zabieg jest wielkim sukcesem. Cieszymy się, że synowi nie trzeba było otwierać klatki piersiowej – mówi mama Mateusza.
Po udanej już operacji można , odetchnąć z ulgą, jednak leczenie nie byłoby możliwe gdyby nie współpraca Kliniki Kardiologii Dziecięcej z Kliniką Kardiologii dla Dorosłych. Dzięki tej innowacyjnej współpracy, lekarze zajmujący się pacjentami w życiu dorosłym mogą czerpać z wiedzy lekarzy, którzy zajmowali się tymi pacjentami w dzieciństwie.
– Możemy łączyć opiekę nad pacjentami prowadzoną przez kardiologów mających doświadczenie w grupie pacjentów dorosłych i korzystać z ogromnego doświadczenia zespołu prof. Moszury, którzy wspomagają nas w kwestiach całej historii, wieloletniej, ich opieki nad tymi pacjentami. Pozwala to na unikatowy sposób opieki, diagnostyki i leczenia tych pacjentów – mówi Kierowniczka Kliniki Kardiologii i Wad Wrodzonych Dorosłych profesor Agata Bielecka-Dąbrowa.
Pod opieką najlepszych
Jak przyznaje Mateusz, mimo bardzo poważnej operacji nie odczuwał strachu, bo od początku wiedział, że jest w najlepszych rękach.
– Wiedziałem, że zajmuje się mną najlepszy kardiochirurg w Polsce, a może i Europie – dodaje.
Przed Mateuszem jeszcze wiele badań i rehabilitacji, by wrócić do pełni sił, chociaż jak sam przyznaje, żyje normalnie i nie odczuwa żadnych skutków choroby.
W Polsce co roku u ok. 3 tys. dzieci wykrywane są różne rodzaje wad serca, czyli średnio 10 dziennie. Na świecie z taką wadą rodzi się 9 na 1000 noworodków.