Program wyborczy komitetu „Łączy nas Piotrków”
Ciepło, zdrowie, szczęście i godność – na tych czterech filarach opiera się program wyborczy komitetu „Łączy nas Piotrków”. Jak mówiła Agnieszka Chojnacka, liderka komitetu i kandydatka na prezydenta miasta, wszystkie programowe założenia oparte są o wnikliwe analizy i opinie ekspertów. Niedawna organizatorka referendum o odwołanie prezydenta Krzysztofa Chojniaka, najwięcej uwagi poświęciła sprawom związanym z ciepłownictwem. Mówiła m.in. o wysokich kosztach miejskiego ciepła i konieczności inwestowania w geotermię. Wskazywała na możliwość pozyskania dofinansowania.
Eksperci szacują, że odwiert na głębokości 3300-3500 metrów pozwoliłby uzyskać wodę o temperaturze od 95 do nawet 100 stopni Celsjusza. Wodę, którą można wykorzystać do ogrzewania mieszkań w blokach, ale także domów jednorodzinnych, które również staną niebawem przed dylematem czym ogrzewać. Wodą można także zasilić miejskie baseny i domy. Konieczny jest również gruntowny remont miejskiej sieci ciepłowniczej, która jest awaryjna, a która generuje ogromne straty, za które płacimy my, czyli mieszkańcy – podkreśliła.
„Należy sięgnąć po fundusze unijne”
Na prezentacji programu komitetu „Łączy nas Piotrków” obecna była także Katarzyna Nowakowska, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej, która podczas zbierania podpisów pod wnioskiem o odwołanie prezydenta Piotrkowa Tryb., była jedną z osób wspierających tę inicjatywę. Teraz zaznaczyła, że należy sięgać po fundusze unijne.
KPO i fundusze spójności to jedno. Należy pamiętać również o Europejskim Funduszu Społecznym. Choć obecnie widzimy go w bardzo małych środkach, to jest przeznaczany bezpośrednio na wsparcie ludzi. Środki idą z urzędu marszałkowskiego i rządu. Pieniądze są odblokowane, potrzebujemy z nich korzystać, więc zacznijmy to robić – mówiła.
fot. Monika Gosławska
Katarzyna Nowakowska wskazała, że wiele inwestycji powstawało bez unijnego wparcia – wymieniła Mediatekę 800-lecia i ciepłownię miejską.