Wojna na Ukrainie. 345. dzień rosyjskiej inwazji – LIVE
godz. 22.38 – Dwa kompleksy ukraińskich dronów Raybird-3 zostaną przekazane zwiadowcom pod Bachmutem oraz piechocie morskiej dyżurującym . Jeden z kompleksów Raybird-3 może obserwować teren w każdych warunkach pogodowych. Drony sprawdzają się zarówno nad lądem, jak i nad wodą, mogą przebywać w locie do 24 godzin, zarówno w dzień, jak i w nocy. Są w stanie wykonywać misje bojowe w warunkach aktywności wrogich środków namierzania elektronicznego. Sprawdzają się w misjach rozpoznawczych, w korygowaniu ognia, obserwacji, misjach poszukiwawczych i ratowniczych.
godz. 21.34 – Dziękuję Joe Bidenowi za nowy pakiet pomocy obronnej o wartości 2,2 miliarda dolarów. Ważne jest wzmocnienie Sił Obronnych. Razem przeciwstawiamy się terrorowi! Im bardziej dalekosiężna jest nasza broń i im bardziej mobilne są nasze wojska, tym szybciej skończy się brutalna agresja Rosji.
Thank you @POTUS for the new $2.2 billion defense aid package. It’s important to strengthen the 🇺🇦 Defense Forces. Together with 🇺🇸 we stand against terror! The more long-range our weapons are and the more mobile our troops are the sooner Russia’s brutal aggression will end.
— Володимир Зеленський (@ZelenskyyUa) February 3, 2023
godz. 20.35 – Blisko 2 miliardy hrywien miał stracić ukraiński skarb państwa z powodu machinacji jednego z doradców wiceministra obrony narodowej. O zatrzymaniu poinformowała Policja Narodowa oraz biuro Prokuratora Generalnego.
Jak podały państwowe służby, tuż po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji prywatna firma, działając w porozumieniu z urzędnikiem, podpisała kontrakt na dostawy towaru i sprzętu dla Ukraińskich Sił Zbrojnych. Firma otrzymała w ramach kontraktów ponad 1,7 mld hrywien (ok. 204 mln zł). Z umowy jednak się nie wywiązała. W tym samym śledztwie zatrzymano także dyrektora firmy oraz dwie inne osoby zamieszane w sprawę. Zabezpieczono ponad 55 mln hrywien i aktywa firmowe o wartości ponad 50 mln dolarów.
godz. 19.45 – Pułapy cenowe na produkty naftowe z Rosji jeszcze bardziej ograniczą dochody Kremla. Tak podkreślał w Brukseli ambasador Polski przy Unii Europejskiej Andrzej Sadoś informując o wstępnej zgodzie na limity.
Dodał, że uwzględniono postulat Polski i krajów bałtyckich dotyczący mechanizmu dostosowującego pułapy cenowe na produkty z rosyjskiej ropy do wahań rynkowych. „Naszym celem jest zduszenie rosyjskich przychodów do budżetu. Chodziło o to, żeby zagwarantować, że regularnie, co dwa miesiące Polska będzie kontrolować ceny rynkowe rosyjskich produktów, a po drugie – ustanowić cenę maksymalną na poziomie niższym od ceny rynkowej. Będzie to duże uderzenie w rosyjskie przychody” – powiedział ambasador Polski przy Unii.
Ustalono, że limit na rosyjski olej napędowy wyniesie 100 dolarów za baryłkę i 45 dolarów za baryłkę oleju opałowego. Sama Unia Europejska od niedzieli wprowadza embargo na produkty naftowe, ale w ramach uzgodnień z grupą G7 chce wprowadzić światowy limit, by jeszcze bardziej ograniczyć wpływy do rosyjskiego budżetu. Chodzi o sprzedaż produktów naftowych poza Unię, egzekwowany europejskimi sankcjami. Zachodnie firmy będą mogły oferować usługi ubezpieczeniowe i spedycyjne jeśli będą przestrzegać uzgodnionych pułapów cenowych na rosyjskie produkty naftowe.
godz. 18.50 – Wołodymyr Zełenski o bitwach o Bachmut: „Bachmutu nikt nie podda. Będziemy walczyć tak długo, jak się da”.
Zelenskyy about the battles for #Bakhmut: “No one will surrender Bakhmut. We will fight as long as we can.” pic.twitter.com/Ap1fFZ2hbT
— NEXTA (@nexta_tv) February 3, 2023
godz. 17.25 – Szefowie parlamentów Grupy Wyszehradzkiej są zgodni w sprawie utrzymania wojskowej i humanitarnej pomocy dla Ukrainy. Obok bezpieczeństwa energetycznego i migracji, wsparcie Ukrainy było głównym tematem ich rozmów w Bratysławie. Ze strony polskiej w spotkaniu wzięli udział marszałek Sejmu Elżbieta Witek i marszałek Senatu Tomasz Grodzki.
Przewodniczący słowackiej Rady Narodowej Boris Kollár nazwał pomoc Ukrainie moralnym obowiązkiem. Podsumowując spotkanie stwierdził, że Grupa Wyszehradzka jest ważnym formatem współpracy w regionie, który służy wspólnym interesom Słowacji, Czech, Polski i Węgier.
Szefowa czeskiej Izby Poselskiej, Markéta Pekarová Adamová zauważyła, że kraje V4 różnią się w swoim podejściu do pomagania Ukrainie. Węgry nie wspierają Ukrainy militarnie. „Zgodziliśmy się dziś jednak co do tego, że Rosja prowadzi na Ukrainie barbarzyńską wojnę, którą zdecydowanie potępiamy. Jesteśmy gotowi nadal stać po stronie Ukrainy” – powiedziała przewodnicząca Izby Poselskiej.
Markéta Pekarová Adamová wyraziła przekonanie, że węgierski parlament ratyfikuje wkrótce akcesję Szwecji i Finlandii do NATO. Przewodniczący czeskiego Senatu Miloš Vystrčil dodał, że szefowie parlamentów V4 opowiadają się za przyjęciem Bułgarii i Rumunii do strefy Schengen.
godz. 16.45 – Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen powiedziała, że nie ma wyznaczonego terminu wstąpienia Ukrainy do Unii Europejskiej, a Kijów musi spełnić warunki członkostwa.
Ursula von der Leyen mówiła o tym podczas szczytu Ukraina-Unia Europejska w Kijowie. Zapowiedziała również, że Wspólnota nałoży w następnym pakiecie sankcje na części używane w rosyjskich dronach, wykorzystywanych nad Ukrainą.
godz. 14.30 – NATO wezwało Rosję do przestrzegania traktatu Nowy START o redukcji broni jądrowej. W opublikowanym oświadczeniu sojusznicy podkreślili, że traktat przyczynia się do stabilności międzynarodowej ograniczając rosyjskie i amerykańskie strategiczne siły nuklearne.
„Z niepokojem odnotowujemy, że Rosja nie wypełniła prawnie wiążących zobowiązań wynikających z traktatu Nowy START” – brzmi oświadczenie krajów członkowskich NATO. Chodzi o odmowę Rosji dotyczącą przeprowadzenia przez Stany Zjednoczone inspekcji jej arsenału nuklearnego zgodnie z zapisami traktatowymi. Rosja nie wpuściła inspektorów od sierpnia ubiegłego roku. Sojusz Północnoatlantycki podkreślił, że to uniemożliwia Amerykanom odpowiednią weryfikację czy Moskwa przestrzega limitów broni strategicznych w ramach traktatu Nowy START. Jego pełna realizacja – jak napisali sojusznicy – leży w interesie bezpieczeństwa narodowego wszystkich państw, w tym krajów członkowskich NATO. Traktat obowiązuje do 2026 roku. Ostatnie spotkanie inspekcji z Rosji i USA odbyło się dwa lata temu.
godz. 12.02 – W Chersoniu ostrzelano w nocy centrum handlowe.
Росіяни вночі обстріляли “Епіцентр” у Херсоні, спалахнув відділ піротехніки: як виглядає ТЦhttps://t.co/h6ezLlOC5O pic.twitter.com/fYDmkUBUPP
— 24 канал (@24tvua) February 3, 2023
godz. 11.11 – Na dachu ministerstwa obrony Rosji zaobserwować można system przeciwlotniczy Pancyr S-1.
Кучково, будівля міністерства війни «росії». Трєвожно.
Добре, що маскувальна сітка є, хоч ЗРК «Панцирь» не видно. pic.twitter.com/ntgjaofk8o
— Serhii Sternenko ✙ (@sternenko) February 3, 2023
godz. 10.05 – Charles Michel, Przewodniczący Rady Europejskiej przyjechał do Kijowa na szczyt UE-Ukraina.
Back in Kyiv for the EU-#Ukraine Summit with @ZelenskyyUa @vonderleyen and @JosepBorrellF
There will be no let up in our resolve.
We will also support you every step of the way on your journey to the EU. pic.twitter.com/3fnmajrtAZ
— Charles Michel (@CharlesMichel) February 3, 2023
godz. 9.10 – Dwóch Norwegów, którzy pomagali jako wolontariusze medyczni, zostało rannych w Bachmucie.
🇳🇴Two Norwegan medical volunteers wounded in Bakhmut
Sander Sørsveen Trelvik and Simon Johnsen were in Bakhmut to evacuate the wounded when a bomb fell near their carhttps://t.co/6qKdHrAicD pic.twitter.com/VNWc9lOBIP
— Euromaidan Press (@EuromaidanPress) February 3, 2023
godz. 8.09 – Siły zbrojne Ukrainy poinformowały o rosyjskich stratach od momentu rozpoczęcia wojny. Agresor stracił m.in. 3215 czołgów, 294 samoloty i 284 śmigłowce, 2215 zestawów artyleryjskich. Śmierć poniosło ok. 130 tysięcy rosyjskich żołnierzy.
Загальні бойові втрати противника з 24.02.22 по 03.02.23 орієнтовно склали / The total combat losses of the enemy from 24.02.22 to 03.02.23 were approximately pic.twitter.com/RktTZ3kQ5J
— Генеральний штаб ЗСУ (@GeneralStaffUA) February 3, 2023
godz. 7.04 – W Enerhodarze, który jest obecnie okupowany, wysadzony został samochód.
⚡️A car was blown up in the temporarily occupied Energodar.
Local media reported one victim. Several cars are on fire and several windows in the house are broken.
👉@Flash_news_ua pic.twitter.com/FBU6gb7n2J
— FLASH (@Flash_news_ua) February 3, 2023