Wartoprzeczytać
Kamienie Pamięci to niewielkie pomniki ofiar nazizmu wmurowane w chodnik przed domem, który był ich ostatnim miejscem zamieszkania. Nazwane są tak przez ich pomysłodawcę, niemieckiego artystę Gustawa Demniga. “Stolpersteine” w języku niemieckim oznacza “kamienie, o które się potykamy”. Te odsłonięte w Łodzi przy ulicy Włókienniczej 2 mają upamiętnić Natalię i Rajzlę, czyli matkę i siostrę Leona Weintrauba ocalonego z Holokaustu.
Natalia Weintraub zginęła w sierpniu 1944 roku w Birkenau, a Rajzla została zamordowana w Stutthofie. Przy ul. Włókienniczej, kiedyś ul. Kamiennej, kobieta założyła pralnie opiekując się samotnie piątką dzieci. Rodzina znalazła się w łódzkim gettcie już w 1939 roku.
– Jestem wzruszony do głębi, że dane jest mi dożyć 99 lat. Dożyć tego upamiętnienia i uhonorowania mojej mamy Natalii Weintraub, która poświęciła swoje życie pięciorgu dzieciom. Proszę o chwilę ciszy, spokoju, gdy będziemy odkrywać te kamienie – mówił Leon Weintraub.
Kamienie Pamięci, czyli dwie mosiężne tabliczki umieszczone w płytach chodnikowych poświęcone rodzinie Leona Weintrauba, ufundował Markus Valder z Kolonii.
– Chcę podziękować miastu Łódź, które pozwoliło mi, żeby właśnie tutaj umieścić pierwsze Kamienie Pamięci wspólnie z Leonem Weintraubem, które poświęcone są jego ukochanej mamie i siostrze. Chcę przeprosić Żydów i wszystkich ludzi za to co mój naród zrobił temu krajowi – powiedział Markus Valder.