Damian Grosicki: Pabianickie Centrum Medyczne zostało nominowane do nagrody „Szpital roku” w ogólnopolskim plebiscycie medycznym Hipokrates, nad którym patronat objęli Narodowy Fundusz Zdrowia i Ministerstwo Zdrowia.
Witold Olszewski: To ogromne wyróżnienie dla naszego szpitala. Bardzo się cieszymy, że pacjenci zauważyli nas i nominowali do tej nagrody. Mam nadzieję również, że sam plebiscyt przysporzy nam wiele głosów.
Szpital wprowadza bardzo ważną zmianę dla pacjentów, a będzie nią uruchomienie rejestracji call center do poradni specjalistycznych. To ma m.in. usprawnić pracę rejestracji przy tzw. okienku, jak i ułatwić dostęp do poradni specjalistycznych.
Wychodzimy naprzeciw oczekiwaniom pacjentów. Uruchomiliśmy call center po to, by pacjenci nie musieli czekać w kolejce w szpitalu, ale mogli szybko dodzwonić się na naszą infolinię. W chwili obecnej to już w pewnej części szpitala zaczęło działać – szczególnie w przychodniach specjalistycznych. To już działa i widzimy efekty tego. Tych pacjentów, którzy przychodzą, czy przychodzili, czekali w kolejce, jest zdecydowanie mniej. Nie wdrożyliśmy jeszcze 100 proc. tego call center, ponieważ wdrażamy kolejne komponenty, np. diagnostykę. Między innymi dodzwonienie się po to, aby zapisać się na tomograf komputerowy, rentgen, USG – to też usprawni kontakt pacjenta z naszym szpitalem. W niedalekiej przyszłości chcemy jeszcze dołączyć dodzwonienie się na tak zwaną diagnostykę, jeżeli chodzi o endoskopię, ponieważ w naszym szpitalu, bardzo dużo wykonujemy zabiegów endoskopowych. To jest jeden z naszych kluczowych elementów działalności szpitala. Również więc mam nadzieję, że to też usprawni pracę tego oddziału.
Na stronie internetowej szpitala można się dowiedzieć, że funkcjonuje 17 poradni specjalistycznych, a wśród nich są dwie nowe: reumatologiczna i endokrynologiczna. Czy to jest odpowiedź na głos pacjentów i duże zapotrzebowanie z tym związane?
Tak, dlatego, że są to specjalizacje niszowe. Dostanie się do lekarza endokrynologa czy reumatologa, w chwili obecnej w województwie są to dość długiej kolejki. Wyszliśmy naprzeciw naszym pacjentom, aby skrócić im czas oczekiwania w innych podmiotach leczniczych. Stąd pomysł na to, aby otworzyć poradnie endokrynologiczną oraz reumatologiczną. One są już otwarte. Zapisy trwają. Generowane są w tym zakresie kolejki, ale na tyle te daty są przez pacjentów akceptowalne, że naprawdę nie są to długie czasy oczekiwania. Bardzo się cieszymy, że znaleźliśmy lekarzy do tego, aby mogli obsługiwać naszych pacjentów.
Niedawno podsumowano program „Dostępność Plus dla Zdrowia”. Pabianicki szpital otrzymał z rządowego programu blisko 2 miliony złotych, co umożliwi dostosować placówkę do pacjentów ze szczególnymi potrzebami.
Szczególną uwagę zwracamy w ostatnim okresie na dostępność. Właśnie dla osób o szczególnych potrzebach, bo tak mówi ustawa. Dla nas wielkim osiągnięciem było również to, że inauguracja tego projektu odbyła się właśnie w miejskim centrum medycznym. Zrealizowany projekt na 2 miliony złotych: jeden milion złotych to komponent wymiany dwóch dźwigów windowych, które już wymagały wymiany w naszym szpitalu, ponieważ rok produkcji ich to były lata 70. Koszty serwisu i ich awaryjność była dość duża. Inne elementy tego projektu to komponent szkoleniowy. Przeszkoliliśmy bardzo dużo naszych pracowników z pracy z pacjentem z niepełnosprawnością. To również zakup wielu sprzętów jak łóżka bariatryczne, jak wagi bariatryczne, jak różnego rodzaju sprzęty, które umożliwiają zbadanie pacjenta z niepełnosprawnością. Dotyczy to też w dużej mierze naszego oddziału ginekologiczno-położniczego, gdzie wychodzimy naprzeciw pacjentkom z niepełnosprawnościami. To również jest bardzo istotne.
Kolejny zastrzyk gotówki – niemal 8,5 miliona złotych z Ministerstwa Zdrowia na doposażenie i modernizację szpitalnego oddziału ratunkowego. Jak szpital planuje wydać te pieniądze?
Tytuł naszego wniosku, który złożyliśmy to „Szpitalny oddział ratunkowy i pracownie diagnostyczne na miarę XXI wieku”. Chcielibyśmy wyposażyć nasz szpitalny oddział ratunkowy w taki sprzęt, który właśnie będzie służył naszym pacjentom, będzie podnosił jakość świadczonych usług medycznych. Najważniejszy element zakupowy, który będzie wykorzystany z tych prawie 8,5 miliona złotych to zakup nowego tomografu komputerowego. W chwili obecnej tomograf komputerowy ma już ponad 10 lat. Jest dość awaryjny, więc sprawia dużo problemów. Około 4,5 miliona złotych na zakup nowego tomografu komputerowego z pełnym serwisem pozwoli nam zabezpieczyć prawidłową, szybką, bezpieczną diagnostykę dla naszych pacjentów w naszym szpitalu. Inne elementy tego projektu, oprócz tomografu, to zakup sprzętu takiego jak: monitory w ramach TOPSOR-u, aparaty EKG, urządzenia do kompresji klatki piersiowej, analizatory, respiratory, respiratory przenośnie wideolaryngoskopy, monitory do monitorowania rytmu serca i oddechu, kapnografy, łóżka bariatryczne, czy po prostu zestawy szaf medycznych. Natomiast ważnym komponentem projektu będzie modernizacja bramy wjazdowo-wyjazdowej na nasz SOR oraz modernizacja dźwigu windowego, który służy do komunikacji pomiędzy SOR-em, a pracowniami diagnostycznymi.
To nie jedyne planowane zakupy przez pabianicki szpital?
Ogłosiliśmy przetarg na zakup laparoskopu. To ogromnie ważny sprzęt do działalności naszego szpitala. Niedługo otwarcie ofert. Koszt nie będzie mały, bo szacunkowe wartości to około 1,5 miliona złotych. Środki, które przeznaczymy na zakup pochodzą ze sprzedaży działki przy ulicy Wileńskiej, którą sprzedaliśmy jakiś czas temu, dlatego, że tam była nieużytkowana kiedyś przychodnia. Większość tych środków ze sprzedaży działki będzie przeznaczona na zakup jednego z najnowocześniejszych mam nadzieję laparoskopów na rynku, który posłuży naszym lekarzom do tego, aby mogli ratować życie i zdrowie naszych pacjentów.