Instytut Gallupa: Polacy żyją bez negatywnych emocji
W badaniu „Gallup Global Emotions 2023” Polacy przyznali, że rzadko doświadczają smutku, stresu czy złości. Dzięki temu uplasowaliśmy się na 3. miejscu wśród krajów z najniższym wskaźnikiem negatywnych emocji. Dzielimy swoją pozycję z Litwinami i Kazachami, wyprzedzają nas Tajwan i Wietnam. Czy to jednak oznacza, że jesteśmy szczęśliwi? Zapytaliśmy mieszkańców Łodzi.
Posłuchaj i dowiedz się więcej:
„Badania nie są wiarygodne”
Dr Katarzyna Walęcka-Matyja, psycholog z Uniwersytetu Łódzkiego, uważa, że badania przeprowadzone przez amerykańskich ekspertów są niewiarygodne. Błąd polega m.in. na rozróżnieniu emocji pozytywnych i negatywnych. – W psychologii już nie mówi się w taki sposób o emocjach. Mówimy o emocjach, które nie są negatywne, ale mogą być dla nas trudne w przeżywaniu, gdy pod uwagę bierzemy, np. lęk czy złość. Z prespektywy psychologicznej i ewolucyjnej one miały za zadanie nas obronić przed jakimś zagrożeniem – tłumaczy. – Ponadto, często, by dobrze zostać ocenionym przez badacza czy eksperymentatora, udzielamy takich odpowiedzi, które są zgodne z oczekiwaniami społecznymi – dodaje.
Z kolei Jagoda Grzejszczak z Kliniki Psychiatrii Dzieci i Młodzieży Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, zauważa, że każdy z nas ma inny subiektywny wymiar odczuć. – Dla części szczęście dają rzeczy materialne. Pieniądze niby szczęścia nie dają, ale są narzędziem, które możemy wykorzystać. Każdy ma inną osobowość, inne potrzeby, wreszcie w inny sposób dąży do satysfakcji – zaznacza.