W Radomsku pamięć o Stanisławie Sojczyńskim jest kultywowana regularnie. W niedzielę (6 sierpnia) zorganizowano piknik patriotyczny, na którym przypomniano postać wielkiego dowódcy Armii Krajowej. Żołnierze 9. Łódzkiej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej zrekonstruowali akcję, którą Stanisław Sojczyński, posługujący się wówczas pseudonimem „Zbigniew”, przeprowadził ze swoimi ludźmi w Radomsku. Dziś wszyscy go pamiętają jako „Warszyca”
Akcja na Radomsko
Stanisław Sojczyński w 1942 roku został zastępcą komendanta Armii Krajowej i szefem Kedywu Armii Krajowej w regionie radomszczańskim. Ze swoimi partyzantami „Zbigniew” zasłynął w 1943. Wówczas w nocy z 7 na 8 sierpnia, żołnierze polskiego podziemia weszli do niemieckiego aresztu Gestapo w Radomsku.
Akcja była próbą uwolnienia tych, których gestapowcy zatrzymali w czasie pacyfikacji rodzinnej wsi Sojczyńskiego – Rzejowic (3 sierpnia 1943). Zginęło wówczas kilku mieszkańców, a do Radomska wywieziono kilkudziesięciu członków podziemia i zwykłych mieszkańców. W czasie akcji w Radomsku ludzie „Zbigniewa” uwolnili 40 Polaków i 11 Żydów. Partyzanci z uwolnionymi wycofali się z miasta do pobliskich lasów z minimalnymi stratami.
To właśnie tutaj narodził się Warszyc i cała tradycja, która skutkowała Konspiracyjnym Wolskim Polskim, a w dniu dzisiejszym Łódzką Brygadą WOT. Bez nich nie byłoby nas.
podpułkownik Marcin Markiewicz, zastępca dowódcy 9. Łódzkiej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej
Historyczna waga Akcji na Radomsko
Uwolnienie kilkudziesięciu więźniów z niemieckiego więzienia śledczego odbiło się bardzo pozytywnych echem nie tylko w powiecie radomszczańskim, ale w całym województwie łódzkim. Brawurowa akcja podniosła autorytet Stanisława Sojczyńskiego w strukturach Armii Krajowej
Z tego powodu, w późniejszym okresie Niemcy za punkt honoru postawili sobie złapanie i likwidację oddziału Stanisława Sojczyńskiego
prof. Dariusz Rogut, rektor Akademii Piotrkowskiej
Zebrani na pikniku patriotycznym mieszkańcy, historycy i politycy podkreślali, że historia łódzkiego regionu ma wiele odsłon, które tworzą tożsamość naszego województwa, pikniki patriotyczne i inscenizacje historyczne pozwalają lepiej zrozumieć naszą przeszłość.
Ta żywa lekcja historii znacznie lepiej przemawia do młodzieży niż artykuły naukowe czy wykłady
Zbigniew Ziemba, wicemarszałek województwa łódzkiego