To dzięki dostępności cyfrowej osoby z niepełnosprawnościami mogą wygodnie korzystać z Internetu i aplikacji mobilnych, a także zapoznawać się z dokumentami elektronicznymi. Mogą korzystać z zamieszczonych w sieci informacji i oferowanych usług, kontaktować się z urzędami administracji publicznej. Narzędzia są różne – to zależy od rodzaju niepełnosprawności.
Ale też – jak przekonuje Bartosz Stępień, ekspert Uniwersytetu Łódzkiego ds. dostępności cyfrowej – dostępność cyfrowa jest przyjazna dla wszystkich. To np. możliwość skorzystania z audiodeskrypcji oglądanego filmu – gdy z wiekiem lub z powodu choroby pogarsza nam się słuch, możliwość powiększenia czcionki – gdy mamy kłopoty ze wzrokiem. A także “przyjazna” strona, tekst napisany prostym językiem, zrozumiale podane treści.
Dostępność cyfrowa jest naszym prawem – podmioty publiczne mają obowiązek stosować się do wytycznych dla dostępności cyfrowej, i zapewnić ją na swoich stronach internetowych i w aplikacjach. A my – wszyscy – mamy prawo jej się domagać.
- 23 października 2024
- 30 października 2024
- 6 listopada 2024
- 13 listopada 2024
- 20 listopada 2024
- 27 listopada 2024
- 28 listopada 2024
![W cyfrowym świecie. Dostępność cyfrowa [PODCAST] 2 Ministerstwo Cyfryzacji](https://radiolodz.pl/wp-content/uploads/2024/10/ministerstwo-cyfryzacji.png)