XI Międzynarodowy Kongres Górnictwa Węgla Brunatnego – drugi dzień obrad
Zdaniem profesora Leszka Jurdziaka z Politechniki Wrocławskiej węgiel brunatny – wbrew obiegowej opinii – może współistnieć z zieloną energią.
Posłuchaj:
A mamy 60 gigawatów mocy z czego 22 w zielonej energii. A przy nadmiarze energii pojawiają się wyłączenia prądu. Rozwiązaniem zdaniem profesora Jurdziaka jest uruchomienie kopalni w Złoczewie.
Wystawa bursztynów podczas kongresu
Podczas kongresu w Bełchatowie prezentowana jest wystawa, na której swoje osiągnięcia prezentują firmy sektora wydobywczego i elektroenergetycznego. Ale można też zobaczyć np. bursztyny o czym mówi Zbigniew Stobiecki, kierownik Działu Geologicznego Kopalni Węgla Brunatnego Bełchatów.
– Również zostały przetransportowane bursztyny i one tutaj leżą. W czasie eksploatacji wszystkie bursztyny, wszystkie surowce, które można wykorzystać gospodarczo, czy pokazać na jakiś konferencjach, są przez dział geologicznym właśnie odnajdywane, opisywane, no i później przechowujemy na takich wystawach – mówi Zbigniew Stobiecki.
Posłuchaj:
W bełchatowskiej imprezie uczestniczy kilkaset osób związanych z branżą górniczą i energetyczną z: Polski, Niemiec, Bułgarii, Czech i Serbii.
Uczestnicy mają m.in. zaproponować rozwiązania dotyczące transformacji kompleksu bełchatowskiego, a także całego regionu, który w znaczny sposób wpływa na cały region łódzki.
O jednej z ciekawych propozycji mówił – w rozmowie z Arturem Wolskim – prof. Zbigniew Kasztelewicz, wiceprezes PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna.
Posłuchaj całej rozmowy:
Podczas bełchatowskiego kongresu zapadną propozycje transformacji węgla brunatnego, sposobu jego zastąpienia zarówno w Polsce jak i w Europie. Impreza potrwa do środy (19 kwietnia).