W 80 minut dookoła Łodzi – dla podopiecznych fundacji, była to wyjątkowa i pełna emocji wycieczka, ponieważ większość z nich nigdy nie jechała pociągiem. Jest to dla nich niesamowite przeżycie.
– Wpadłam na ten pomysł, kiedy sama zaczęłam jeździć Łódzką Koleją Aglomeracyjną i pomyślałam sobie, że dla dzieci niepełnosprawnych, z którymi pracuję wiele lat, byłaby to wspaniała przygoda i wspaniała podróż. Kiedy zapytałam, czy jechali pociągiem, okazało się, że nie. Żadne z dzieci nigdy nie jechało pociągiem. Nasze dzieci muszą przemieszczać się szybko na zajęcia, na rehabilitację i szkoda, że rodzice nie wiedzą nawet, że można w taki przystępny sposób podróżować – podkreśla Hanna Karlikowska, nauczycielka z kolorowej szkoły.
ŁKA przyjazna dzieciom [37 zdjęć]
– Chcieliśmy pokazać, że z niepełnosprawnością da się podróżować i nawet zwiedzać świat. Nasi nauczyciele i uczniowie przebrali się za kontynenty. To jest dla nich zawsze bardzo duże wydarzenie, wyjazd poza teren fundacji – mówi Magdalena Zbrojewska, rzeczniczka Fundacji Kolorowy Świat.
– Mamy liczne udogodnienia dla osób z niepełnosprawnościami. Dzieci przede wszystkim skorzystały z naszej niskiej podłogi, szerokich drzwi. Oczywiście te osoby, które są na takich już większych wózkach, mogły skorzystać z rampy przy wsiadaniu. Dzieci przejechały praktycznie z jednego końca pociągu na drugi bez żadnych ograniczeń. Mamy dla osób niesłyszących wyświetlacze elektroniczne, dla osób niewidzących zapowiedzi stacji – zaznacza Ewa Raczyńska- Buława z Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej, pełnomocnik do spraw osób z niepełnosprawnościami.
Podczas przystanku na widzewskim zapleczu technicznym Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej dzieci mogły zobaczyć, jak myje się pociąg i jak wygląda kabina maszynisty.
Fundacja liczy obecnie 857 podopiecznych z różnymi stopniami niepełnosprawności.
00:00
1X
Przykro mi, ale nic nie znalazłem.
Proszę wpisać inną frazę
oprac. gama