Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi
W pierwszy dzień roku, na zakończenie oktawy Bożego Narodzenia, kościół katolicki obchodzi Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi. Samo wspomnienie Maryi, jako rodzicielki Syna Bożego, znalazło się w kalendarzu liturgicznym w 1931 roku, za sprawą papieża Piusa XI – tłumaczy wykładowca Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi, ks. dr Przemysław Szewczyk. – Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi, którą kościół obchodzi już od kilkudziesięciu lat 1 stycznia, jest w tym miejscu świętem nowym w kalendarzu. Została wprowadzona w 1500. rocznicę soboru w Efezie, który miał miejsce w roku 431. I to właśnie tamten Synod ogłosił dogmat o Maryi jako Bożej Rodzicielce – przypomina ks. dr Przemysław Szewczyk.
Święto w 1500. rocznicę Synodu w Efezie
Uroczystość poświęcona Matce Bożej obchodzona jest w dniu 1 stycznia w wyniku reformy kalendarza liturgicznego z 1969 roku. Do tego czasu kościół katolicki wspominał w tym dniu inne wydarzenie
– Ósmy dzień po Narodzeniu Pańskim czyli zakończenie oktawy Narodzenia Pańskiego obchodzone było jako uroczystość wspominająca obrzezanie pańskie albo uroczystość imienia Jezus, ponieważ tego dnia należało obrzezać dziecię i nadano mu imię Jezus – mówi wykładowca Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi, ks. dr Przemysław Szewczyk.
Obrzezanie Pańskie wciąż jest obecne w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego. Jest także obchodzone m.in. w kościele prawosławnym.