W Łodzi upamiętniono 160. rocznicę powstania styczniowego na Starym Cmentarzu
Uroczystą mszą świętą w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny na placu Kościelnym upamiętniono 160. rocznicę powstania styczniowego. Następnie uczestnicy obchodów udali się na Stary Cmentarz przy Ogrodowej w Łodzi, gdzie znajdują się groby powstańców, zarówno poległych w walce, jak i weteranów – mówi Dariusz Nowiński z Towarzystwa “Strzelec”.
– Część z nich zgromadzona jest w kwaterze weteranów powstania styczniowego, którzy to weterani byli chowani w okresie międzywojennym, a część z nich spoczywa w grobach rodzinnych. Tutaj, na cmentarzu katolickim, mamy 12 grobów, jeden jest na cmentarzu ewangelickim – mówi Dariusz Nowiński.
Posłuchaj:
Powstanie umocniło świadomość narodową
Posłuchaj:
W Sieradzu oddano hołd powstańcom na cmentarzu parafialnym
Natomiast w Sieradzu złożono hołd powstańcom styczniowym na cmentarzu parafialnym. Część walk toczyła się między innymi na terenach dawnego województwa kaliskiego – mówi harcmistrz hufca ZHP Sieradz, Ludwik Moczydłowski.
– Na terenie całego województwa kaliskiego walk i potyczek stoczono 131. w całym powstaniu wzięło udział od 50 do 60 tys. powstańców. W walkach poległo 25 tys. – mówi Ludwik Moczydłowski.
160. rocznice wybuchu powstania styczniowego upamiętniono także w wielu innych miejscowościach województwa łódzkiego. Wojewoda Łódzki, Tobiasz Bocheński rocznicę upamiętnił na cmentarzu rzymskokatolickim w Brzezinach, gdzie złożył kwiaty na zbiorowej mogile powstańców poległych 24 lutego 1863 roku pod Dobrą oraz na grobie Józefa Skrzyńskiego – powstańca z oddziału jazdy kujawskiej, który zginął 11 lipca 1863 roku w bitwie pod Kołacinem.
Powstanie styczniowe wybuchło 22 stycznia 1863 roku przeciwko Imperium Rosyjskiemu w Królestwie Polskim, 1 lutego tego samego roku na Litwie. W walkach poległo 10-20 tysięcy osób, blisko 1 tys. zostało straconych, około 38 tys. zostało zesłanych na Syberię, a ok. 10 tys. wyemigrowało za granicę.