ŁKS II Łódź najlepszy
- Miejsce w tabeli: 1
- Bilans meczów: 20-8-6
- Bramki: 76-41
- Najwyższe zwycięstwo: 7:0 z Legią II Warszawa (na wyjeździe)
- Najwyższa porażka: 0:4 z Pelikanem Łowicz (u siebie)
Ełkaesiacy zaskoczyli wszystkich, chyba nawet nieco samych siebie. Drużyna, która dosyć regularnie rozgrywała mecze mając na boisku przewagę młodzieżowców, wywalczyła awans na szczebel centralny. Klub chciał przede wszystkim ogrywać młodzież. No i nadal będzie mógł to robić, ale teraz już w 2. lidze.
Sezon zakończony awansem spuentował trener Marcin Matysiak w rozmowie z Robertem Zwolińskim.
Posłuchaj:
Lechia Tomaszów Mazowiecki w czołówce
- Miejsce w tabeli: 6
- Bilans meczów: 15-10-9
- Bramki: 51-43
- Najwyższe zwycięstwo: 7:1 z Ursusem Warszawa (na wyjeździe)
- Najwyższa porażka: 0:6 z Mławianką Mława (na wyjeździe)
Lechia świętuje w tym roku 100-lecie istnienia. Przy tej okazji, zapewne wielu marzył się awans. I długo tomaszowianie byli w grze o niego, ale w końcówce rozgrywek “nie wytrzymali tempa”. Przegrali także – w dramatycznych okolicznościach – finał okręgowego Pucharu Polski. W Tomaszowie ma się zmienić w najbliższym czasie infrastruktura piłkarska przy Nowowiejskiej – może to da dodatkowy impuls drużynie?
Minione rozgrywki podsumował trener Mateusz Milczarek w rozmowie z Michałem Malinowskim.
Posłuchaj:
Unia Skierniewice “bezdomna”
- Miejsce w tabeli: 7
- Bilans meczów: 15-8-11
- Bramki: 41-38
- Najwyższe zwycięstwo: 4:0 z Sokołem Ostróda (na wyjeździe)
- Najwyższa porażka: 0:4 z Legionovią Legionowo (u siebie) i Pogonią Grodzisk Mazowiecki (na wyjeździe)
W kontekście Unii można by zażartować, że to jedyna drużyna, która wszystkie mecze rozegrała na wyjeździe. Mecze u siebie skierniewiczanie rozgrywali bowiem w Nieborowie. Wszystko to z powodu budowy nowego stadionu w Skierniewicach, która ma się zakończyć jeszcze w tym roku. Można więc zaryzykować stwierdzenie, że rundę wiosenną najbliższego sezonu Unia zagra już “u siebie”. Sportową ciekawostką jest fakt, iż w meczach drużyny trenera Dawida Kroczka padało najmniej bramek w lidze. Unia i jej rywali strzelili łącznie 79 bramek – to o cztery gole mniej niż zapisała na swoim koncie Mławianka Mława.
Resume minionych miesięcy przedstawił trener Dawid Kroczek w rozmowie z Robertem Zwolińskim.
Posłuchaj:
Pelikan Łowicz w środku tabeli
- Miejsce w tabeli: 11
- Bilans meczów: 12-9-13
- Bramki: 56-52
- Najwyższe zwycięstwo: 4:0 z ŁKS-em II Łódź (na wyjeździe)
- Najwyższa porażka: 1:4 z Legionovią Legionowo (na wyjeździe) i Sokołem Ostróda (na wyjeździe)
Pelikan okazał się typową drużyną “środka tabeli”. Łowiczanie byli 11. drużyną jesieni oraz wiosny i takie samo miejsce zajęli na koniec rozgrywek. Co więcej zdobycz punktowa w obydwu rundach była niemal identyczna (23 vs 22 punkty). Ciekawostką jest fakt, iż Pelikan nie pokonał u siebie żadnej z ekip, które wyprzedziły go w tabeli, ale jednocześnie nie przegrał z tymi, które uplasowały się w tabeli za nim (tracąc zresztą punkty jedynie z Sokołem Ostróda). Szczególne wyróżnienie należy się Szymonowi Sołtysińskiemu, który został wicekrólem strzelców rozgrywek z 18 trafieniami na koncie.
Dokonania Pelikana podsumował trener Paweł Jakóbiak w rozmowie z Robertem Zwolińskim.
Posłuchaj:
Warta Sieradz nie utonęła
- Miejsce w tabeli: 15
- Bilans meczów: 8-10-16
- Bramki: 39-53
- Najwyższe zwycięstwo: 4:0 z Sokołem Ostróda (na wyjeździe) i Ursusem Warszawa (u siebie)
- Najwyższa porażka: 0:4 z Bronią Radom (u siebie) i Jagiellonią II Białystok (na wyjeździe)
Warta Sieradz, będąca beniaminkiem, niemal do ostatnich sekund walczyła o ligowy byt. W utrzymaniu pomogli jej piłkarze Błonianki Błonie, którzy pokonali w ostatniej kolejce Concordię Elbląg. Ciekawostką jest fakt, że sieradzanie zdobyli aż 8 punktów z dwiema najlepszymi drużynami zakończonych rozgrywek – co stanowiło niemal 1/4 całego dorobku Warty.
Warto jeszcze wspomnieć, iż drużyna z Sieradza jest jedyną, w której w trakcie rozgrywek zmienił się trener – po 20 kolejkach Marcina Węglewskiego zastąpił Przemysław Cecherz.
Trudny, ale zakończony pozytywnie sezon Warty streścił prezes Tomasz Jóźwik w rozmowie z Michałem Malinowskim.
Posłuchaj:
Trzecioligowy ranking województwa łódzkiego
Jak spisywały się drużyny z naszego regionu w meczach derbowych? Kto okazał się w nich najlepszy?
Pewnie wielu będzie zaskoczonych, podobnie jak trener Unii Dawid Kroczek.
Mała tabela “łódzka”:
- Unia Skierniewice – 19 punktów
- Lechia Tomaszów Mazowiecki – 14 punktów
- Pelikan Łowicz – 13 punktów
- ŁKS II Łódź – 8 punktów
- Warta Sieradz – 2 punkty
Unia Skierniewice była jedyną drużyną, która dwukrotnie pokonała drugą drużynę Łódzkiego Klubu Sportowego, a Warta Sieradz zdobyła punkty tylko w rywalizacji z podopiecznymi Marcina Matysiaka.
Przypomnijmy również, że po Puchar Polski na szczeblu okręgowym sięgnęli podopieczni Dawida Kroczka, którzy w finale pokonali piłkarzy Mateusza Milczarka. Jak zatem widać, rozstrzygnięcia pucharowe są jedynie potwierdzeniem tych ligowych. Dodać jeszcze można, że miejsca w półfinałach rozgrywek przypadły wyłącznie trzecioligowym ekipom z naszego województwa.
Trzecioligowy sezon 2023/24
W nadchodzących rozgrywkach nie zmieni się liczba drużyn z naszego województwa, które rywalizować będą w grupie I. Miejsce ŁKS-u II zajmie bowiem GKS Bełchatów, który wczoraj (24 czerwca) zapewnił sobie awans z IV ligi. To oznacza, że czeka nas ponownie 20 spotkań derbowych.
Najwięcej drużyn nadal reprezentować będzie województwo mazowieckie – 8. Najmniej drużyn pochodzić będzie z województwa warmińsko-mazurskiego – 2.
Na koniec ciekawostka geograficzna. Bełchatów przejmuje od Radomia miano najbardziej wysuniętego na południe miasta, w którym “stacjonuje” drużyna z grupy I 3. ligi. Zachodnią “granicę” wciąż stanowić będzie Sieradz. Najdalej na północ piłkarze jeździć będą do Ostródy, zaś na wschód – do Białegostoku.
Trzecioligowcy zainaugurują zmagania w pierwszy weekend sierpnia.