1. XVIII Puls Literatury “Korzenie”
Święto literatury w Łodzi, czyli spotkania autorskie, dużo dyskusji i promocja książek, ale też wernisaże i wręczenie nagród: literackiej im. Juliana Tuwmia oraz translatorskiej im. Ireny Tuwim. Warto sprawdzić program, odwiedzać festiwalowe miejsca lub śledzić transmisje na żywo na FP Domu Literatury.
Wstęp na wydarzenia jest wolny.
Kiedy: od 5 do 15 grudnia
Gdzie: Dom Literatury, ul. Roosevelta 17 + Wooltura, Igorantka, Muzeum Książki Artystycznej i EC1.
Więcej: link
2. 7. edycja PL MVA, czyli Festiwal polskich wideoklipów
Warsztaty i spotkania z osobami z branży filmowej i teledyskowej oraz trzy spotkania zakończone zostaną Nocą Polskich Wideoklipów. – czyli pokazem wszystkich nominowanych teledysków oraz selekcją najlepszych teledysków z lat ubiegłych. Wstęp wolny.
Kiedy: od 6 do 7 grudnia, piątek-niedziela
Gdzie: 6 Dzielnica, Piotrkowska 102
Więcej: link
4. “Chreja” w Teatrze Chorea
Spektakl Anny Maszewskiej o kobiecie z ADHD, dysleksją i wysoko wrażliwą osobowością (WWO) oraz próba przybliżenia problemów, z którymi zmagają się osoby neuroatypowe. Spektakl jest realizacją stypendium artystycznego 2024. Bilety: 35 i 45 zł.
Kiedy: 8 grudnia, niedziela, godz. 19:00
Gdzie: Fabryka Sztuki, Tymienieckiego 8
Więcej: link
5. 14. Międzynarodowy Festiwal Filmowy StopTrik
Wydarzenie dla tych, którzy kochają filmy animowane i okazja, aby zobaczyć przedpremierowo arcydzieła: “Flow” — łotewskiego kandydata do Oscara w reżyserii Gintsa Zilbalodisa i “Pamiętnik ślimaka” Adama Eliotta, laureata Nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej. Dodatkowo: blok poświęcony animacji poklatkowej, filmy inspirowane nurtem new weird oraz pokazy najbardziej kreatywnych, światowych animacji.
Kiedy: 5-8 grudnia, do niedzieli
Gdzie: EC1 + MeMo
Więcej: link
6. Świąteczne Targi Plakatu i Rękodzieła
Targi, które są częscią wystawy poświęcinej Gu Tang Clan, będa okazją do zakupu plakatów i oryginalnych prezentów, wzięcia udziału w warsztatach sitodruku czy zrobienia sobie świątecznego portretu.
Więcej o Gu-Tang Clan: link
Kiedy: 6-8 grudnia, piątek – niedziela, godz. 14:00-20:00
Gdzie: Galeria Ogrodowa8
Więcej: link
7. Koncert Wolne Bałuty i premiera płyty “Poezja zjePana”
Poezja Łukasza z Bałut oprawiona dźwiękami – zagrają: Antonina ze skrzypcami, Paweł z cajonem, Jaszczur z klarnetem i Wicia z gitarą. Teksty napisane przez najsłynniejszego Barda Bałut są niepokorne, prawdziwe do bólu i na pewno pozbawione plastiku, ponieważ powstają z dala od “słodkiego” centrum Łodzi.
Kiedy: 6 grudnia, piątek, godz. 19:00
Gdzie: Teatr Szwalnia, ul. Struga 90
Więcej: link
8. Półrak – smutnawy stand-up z lalkami, premiera spektakl
“Półrak – smutnawy stand-up z lalkami” w wykonaniu Maryni Janus, w reżyserii Tomka Jeziorskiego, to wyjątkowy spektakl-opowieść o chorobie nowotworowej młodej kobiety, która chce chorować po swojemu, a nawet chce potraktować chorobą z dystansem i żartami.
W ramach projektu działała grupa warsztatowa dla kobiet z doświadczeniem choroby nowotworowej. W czasie czteromiesięcznej, twórczej pracy wykorzystywane były techniki autoterapeutyczne, w szczególności lalkoterapia.
Spektakl jest realizacją stypendium artystycznego 2024.
Kiedy: 6 grudnia, piątek, godz. 19:00, wstęp wolny
Gdzie: Fabryki Sztuki w Łodzi, ul. Tymienieckiego 3
Więcej: link
9. Oprowadzanie kuratorskie po wystawie “Arkadius. Wielkie namiętności. Konfrontacje”
Arkadius był w 2001 roku jednym z dziesięciu czołowych brytyjskich projektantów i najsłynniejszym Polakiem w Londynie – brytyjski dziennik „The Independent” uznał go za jednego z 10 wiodących projektantów mody tworzących w Wielkiej Brytanii. Dzięki CMWwŁ możemy oglądać jego pierwszą wystawę, prezentującą spectrum jego modowych dokonań. Oprowadzanie kuratorskiego to nie lada gratka dla wszystkich, którzy chcą zobaczyć i wiedzieć więcej.
Kiedy: 7 grudnia, sobota, godz. 14:00
Gdzie: Centrale Muzeum Włókiennictwa, ul. Piotrkowska 282
Więcej: link
10. Muzyczna Łódź – Łukasz Lach – Mój Lennon. Prowadzenie Piotr Metz
Spotkanie z Łukaszem Lachem w Studio im. Henryka Debicha
Spotkanie w dniu 44. rocznicy śmierci Johna Lennona z Łukaszem Lachem, wokalistą, mulitinstrumentalistą, liderem zespołu L.Stadt, ale również wielkim miłośnikiem Beatlesów. Rozmowę poprowadzi Piotr Metz
Kiedy: 8 grudnia, niedziela, godz. 19:00, wstęp wolny/liczba miejsc ograniczona
Gdzie: Studio im. H. Debicha w Radiu Łódź, ul. Narutowicza 130
Więcej: link
11. Przestrzeń dośrodkowa. Interwencja artystyczna zwiększająca świadomość nt. kryzysu samobójczego autorstwa Marty Nowackiej
Kryzys emocjonalny prowadzący do śmierci samobójczej to problem dotykający wszystkie grupy społeczne bez względu na zawód, status materialny czy wiek. Osoby cierpiące na stany depresyjne, będące w kryzysie suicydalnym, wyjątkowo dotkliwie odczuwają wykluczenie społeczne oraz głębokie uczucie wstydu. Towarzyszy im także silne odczucie odrzucenia oraz osamotnienia. Co wiemy na ten temat? Jaką pomoc mogą nieść najbliżsi? Artystyczna opowieść dla wszystkich empatycznych osób, połączona z warsztatami.
Instalację można obejrzeć od 9 do 20 grudnia w godz. 10:00-16:00 lub 19:00, wstęp wolny.
Kiedy: wernisaż – 7 grudnia, sobota, godz. 18:00
Gdzie: Galeria Wozownia, ul. Skłodowskiej-Curie 11
Więcej: link