Weekendowy, subiektywny TOP 10 wydarzeń kulturalnych i rozrywkowych, czyli jak spędzić dni wolne emocjonująco i w zachwycie nad kulturą w Łodzi.
1. “Krzysztof Zanussi. Zależy, jak się patrzy” – nowa wystawa czasowa w NCKF
Wystawa poświęcona dorobkowi artystycznemu jednej z najważniejszych postaci polskiej kinematografii. Wideoeseje, mappingi oraz tradycyjne formy prezentacji przybliżą zwiedzającym filozoficzne aspekty twórczości Krzysztofa Zanussiego. Dźwiękową oprawą będzie muzyka Wojciecha Kilara – jednego z najbliższych współpracowników Zanussiego. Wystawę, która jest częścią “Kino Polonia” można zwiedzać do 2 marca 2025 r.
Kiedy: od 21 listopada
Gdzie: Narodowe Centrum Kultury, EC1, ul. Targowa 1/3
Więcej: link
2. AŻ Festiwal Akademii Muzycznej w Łodzi
W niedzielę, 23 listopada, startuje dwunasta edycja festiwalu. który prezentuje efekty pracy akademickich zespołów i solistów, pedagogów, studentów i zaproszonych gości. W programie m.in.: przedstawienia “Julian Tuwim i jego Zemsta” na motywach operetki Johanna Straussa, spektakl wokalno-aktorski z muzyką Grzegorza Ciechowskiego i Republiki, koncerty muzyki nowej, perkusyjnej i symfonicznej, a na finał – występ Big Bandu z gościnnym udziałem Stanisława Sojki.
Kiedy: od 23 listopada do 7 grudnia.
Gdzie: Sala Koncertowa Akademii Muzycznej, ul. Żubardzka 2a
Więcej: link
3. “Nothing is Real” – wystawa współczesnej fotografii mody oczami studentów Katedry Fotografii PWSFTviT
Jak się prezentuje moda na zdjęciach autorstwa młodych artystów, studentów Łódzkiej Szkoły Filmowej? Warto sprawdzić, czy czerpią z dorobku np. Helmuta Newtona czy Richarda Avedona czy też podążają za własną kreatywnością i mają coś nowego do powiedzenia w sztuce fotografii. A może to godni następcy polskich fotografów mody: Tadeusza Rolke, Zuzy Krajewskiej, Marcina Tyszki, Jacka Poremby, Sonii Szóstak, Bartka Wieczorka czy Agaty Pospieszyńskiej.
Kiedy: do 29 listopada (wernisaż: 22 listopada, godz. 17:00)
Gdzie: Galeria ASP, ul. Piotrkowska 68
Więcej: link
4. Łona x Konieczny x Krupa – koncert w Teatrze Szwalnia
Kooperacja szczecińskiego rapera z Andrzejem Koniecznym i Kacprem Krupą, muzykami ze składu Siema Ziemia zaistnieje na scenie Teatru przy Struga. Debiutancki materiał “Taxi” opowiada o świecie widzianym zza szyby taksówki i jest niemal reporterskim zapisem zmian czy nastrojów społecznych, które towarzyszyły nam przez ostanie lata.
Kiedy: 23 listopada, godz. 20:00
Gdzie: Teatr Szwalnia, ul. Struga 90
Więcej: link
5. Muzyka Łodzi okiem sztucznej inteligencji – koncert i multimedialne widowisko
Wojciech Glądys (absolwent AM/kompozycja), realizujący projekt stypendium artystycznego Miasta Łodzi i Marcin Konopka (akordeon) ujarzmili AI, aby wydobyć najbardziej nowoczesną muzykę naszego miasta. Jak zabrzmi Łódź? Trzeba to zobaczyć i usłyszeć. Częścią wydarzenia będzie także krótka autoprezentacja projektu jako refleksja nad nowymi technologicznymi rozwiązaniami w muzyce.
Kiedy: 23 listopada, godz. 16:00
Gdzie: Muzeum Kinematografii, plac Zwycięstwa 1
Więcej: link
Posłuchaj o wydarzeniu: Muzyka Łodzi Okiem Sztucznej Inteligencji. Rozmowa Piotra Bielawskiego z autorem projektu Wojciechem Glądysem
6. Muzyczna Łódź – spotkanie z Dariuszem Postolskim w Studiu im. H. Debicha
Dariusz Postolski, dziennikarz Radia Łódź i autor książki ” Łódzka Scena Młodzieżowa lata 60. i 70. XX wieku” opowie o początkach karier takich artystów jak: Marek Jackowski (jeden z twórców Maanamu), Zbyszek Frankowski (Rytmy, Śliwki, Vox Gentis, Quorum i The Bootels) czy Bogusław Mec. W tej sentymentalnej podróży nie zabraknie ciekawostek o łódzkich zespołach: Trubadurach, Grupy R, AB OVO i Dziwnych Rzeczach.
Kiedy: 24 listopada, godz. 18:00
Gdzie: Studio im. H. Debicha, Radio Łódź, ul. Narutowicza 130/liczba miejsc ograniczona.
Więcej: link
7. Łódzkie Targi Książki na Dworcu Łódź Fabryczna
Tak wyjątkowego miejsca targowego jeszcze nie było. Przez trzy dni Łódź Fabryczna będzie nie tylko wypuszczać podróżnych w świat, ale i pasjonatów książek z torbami pełnymi zakupów. Oprócz wydawnictw, księgarni i antykwariatów, na dworcu pojawią się strefy komiksu, gier i zabawek oraz designu, plakatu, rękodzieła i winyli.
Kiedy: 22, 23 i 24 listopada
Gdzie: Dworzec Łódź Fabryczna
Więcej: link
8. Świetliki w Woolturze
Zespół Macieja Świetlickiego, mający ogromną rzeszę fanów i entuzjastów, będzie atrakcją sobotniego wieczoru w Łodzi. Koncert wypełniony poezją Świetlickiego, który jest bardziej poetą niż wokalistą, z pewnością stanie się dla wielu “epicki”.
Kiedy: 23 listopada. godz. 20:00
Gdzie: Wooltura, ul. Wólczańska 40/42
Więcej: link
9. Wystawa “Vincent van Gogh – Okres paryski. W poszukiwaniu koloru”
Jednodniowa wystawa, dzięki której można obejrzeć w technologii 3D prawie 60 dzieł holenderskiego geniusza postimpresjonizmu. Będą to kompozycje, które zostały namalowane w Paryżu w latach 1886-1888.
Kiedy: 24 listopada, od godz. 9:30 do 16:30
Gdzie: MOSIR, ul. Skorupki 21
Więcej: link
10. Zmęczone – prapremiera 75-lecie Teatru Nowego
Musical biurowy powstał na podstawie tekstu Darii Sobik, który w ubiegłym roku znalazł się w finale Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej. Zmęczone to napisana z perspektywy teatralnego biura opowieść o wspólnym doświadczeniu pracowniczek i pracowników niewidocznych na scenie: z działów administracji, promocji, edukacji. Są niedoceniani, niezrozumiani, stale poddawani systemowej mikroprzemocy, wypaleni zawodowo i zwyczajnie zmęczeni.
Kiedy: 22 (premiera), 23 i 24 listopada
Gdzie: Teatr Nowy, Mała Sala, ul. Zachodnia 93
Więcej: link