Pierwszy w 2023 roku Jarmark Spalski
Spalski Jarmark Antyków i Rękodzieła Ludowego w Spale wypełniony jest akcesoriami sprzed lat, ale nie są one jedyną atrakcją. Kupić można także wyroby rękodzielnicze i regionalnej kuchni.
W niedzielę (23 kwietnia) od rana na drodze krajowej nr 48 wiodącej do Spały tworzyły się korki. Na jarmark zjeżdżały tłumy.
– Przyjazd do Spały to skorzystanie ze złożonego produktu turystycznego. Oprócz jarmarku możemy skorzystać z wielu atrakcji, które są dostępne na terenie gminy Inowłódz – wyjaśnia Robert Papis, Prezes Lokalnej Organizacji Turystycznej w Spale.
Najpopularniejsze antyki i starocie
Spała i Inowłódz to dwa miejsca, które wyróżniają się na mapie turystycznych atrakcji województwa łódzkiego, ale popularność samego jarmarku w dużej mierze bierze się z mody na antyki i przedmioty sprzed lat.
– Klienci pytają o starą porcelanę, przede wszystkim bardzo stare makatki, które znajdowały się niegdyś w domach z napisem “Soli i chleba w kuchni potrzeba”. Wszelkie rzeczy, które kiedyś były i przestały być modne, czyli tak np. wełniane typu “pasiaki”. Powodzeniem cieszą się kryształy i inne szkło – wymienia Katarzyna Korzeniowska, na której stoisku można zaopatrzyć się m.in. starą porcelanę i urządzania domowego użytku.
Do łask wracają nie tylko stare przedmioty codziennego użytku, ale także wyposażenie mieszkań na co zwraca uwagę Artur Dmochowski – kolekcjoner i wystawca ceramiki i pieców kaflowych. Współcześnie znaleziono dla nich nowe zastosowanie.
– Ludzie kupują takie kafle żeby obudować kominek lub postawić stary oryginalny piec kaflowy – mówi Artur Dmochowski.
Jarmark Spalski to nie tylko handel, ale także i wymiana szczególnie jeśli chodzi o zawsze modne militaria. Znaleźć można m.in. bagnety, monety, wyrobu z mosiądzu.
Tradycyjnie nie brakuje też stoisk kulinarnych z regionalnymi wyrobami.
Kolejne jarmarki w Spale już niebawem
Jarmark Spalski w tym roku odbędzie się jeszcze: 14 maja, 11 czerwca, 9 lipca, 13 sierpnia, 10 września oraz 1 października.