11 listopada – Święto Niepodległości
11 listopada 1918 roku, niecałe 100 kilometrów od Paryża, w lesie Compiègne podpisano rozejm między Ententą a Cesarstwem Niemieckim, kończący I wojnę światową. Dwunasty punkt umowy zakładał ewakuację wojsk niemieckich z dawnego Imperium Rosyjskiego w tym z terenów polskich. W 1937 roku ten moment uznano za datę odzyskania niepodległości. W piątek po raz kolejny będziemy mieć okazję do uczczenia tej rocznicy.
Łódź
XI Piknik Niepodległościowy – godz. 11-17.30, Rynek Włókniarek Łódzkich
11 listopada na rynku Manufaktury odbędzie się XI Piknik Niepodległościowy. Wojskowe Centrum Rekrutacji w Łodzi z tej okazji przygotowało wiele atrakcji dla odwiedzających.
Święto Niepodległości w Łodzi – będzie można „dotknąć historii”, zobaczyć sprzęt wojskowy i militaria, obejrzeć wystawy historyczne i pokazy przygotowane przez partnerów pikniku.
Podczas Pikniku, po raz pierwszy w Łodzi będzie można zobaczyć Wirtualny Teatr Historii „Niepodległa”. To interaktywna przestrzeń z atrakcjami takimi jak pokazy VR, hologramy i makiety, przedstawiająca historię pierwszych lat polskiej niepodległości.
Czytaj także: Ognisko Patriotyzmu w Godynicach
Urząd Miasta Łodzi przygotował pokaz rekonstrukcji historycznych, które skupią się na ukazaniu tematu życia codziennego. Dzięki temu zobaczymy „typowe obrazki z łódzkiej ulicy” np. zakład szwalniczy, szewski, atelier fotograficzne, gabinet urzędnika, wystawę sprzętów, a także przedmiotów życia codziennego w dwudziestoleciu międzywojennym. Pojawią się też grupy rekonstrukcji historycznej – 45 osób w strojach codziennych z dwudziestolecia międzywojennego, reprezentujących różne warstwy społeczne z lat 20. oraz różne formacje wojskowe (Strzelcy Kaniowscy, hallerczycy, żołnierze Wojska Polskiego z lat 20. i 30. oraz czasów wojny polsko-bolszewickiej).
O godz. 12 uczestnicy wspólnie zaśpiewają hymn państwowy, a około godz. 14 na rynek Manufaktury wjedzie uroczyście Marszałek Piłsudski, powitany na scenie przez władze miasta. Naczelnik zaintonuje Hymn Polski, a na scenie pojawią się poczty sztandarowe łódzkich organizacji.
Zgierz
Wojskowa Gra Terenowa – Święto Niepodległości w Zgierzu
1 listopada w Święto Niepodległości na terenie kompleksu koszarowego 31. Wojskowego Oddziału Gospodarczego w Zgierzu przy ul. Konstantynowskiej 85 odbędzie się Wojskowa Gra Terenowa. Wydarzenie skierowane jest dla klas mundurowych, organizacji proobronnych oraz grup zaprzyjaźnionych.
Podczas zadań sportowych będzie można liczyć na wsparcie Centralnego Wojskowego Zespołu Sportowego i poćwiczyć ze znanymi sportowcami – m.in. szer. Kajetanem Duszyńskim – złotym medalistą olimpijskim z Tokio (2021) w sztafecie mieszanej na 400 m, szer. Adamem Dubielem – pływakiem, specjalistą w ratownictwie wodnym oraz badmintonistką szer. Zuzanną Jankowską.
Rejestracja zespołów rozpoczęła się 27 października i potrwa do dnia 10 listopada do godz. 22.00.
Więcej informacji dot. zgłoszenia można znaleźć na stronie internetowej Wojskowego Centrum Rekrutacji w Łodzi i profilu FB:
Impreza potrwa od godziny 10 do 16 w 16 lokalizacjach na terenie całego kraju.
Ozorków
IX Ozorkowskie Śpiewanie Patriotyczne
W Miejskim Ośrodku Kultury w Ozorkowie z okazji Narodowego Święta Niepodległości odbędzie się IX Ozorkowskie Śpiewanie Patriotyczne “Od Bogurodzicy do Mazurka Dąbrowskiego”. Impreza wraca po dwuletniej przerwie związanej pandemią.
Podczas koncertu będzie można usłyszeć i poznać historię polskich pieśni, które towarzyszyły ważnym wydarzeniom w dziejach Polski.
Początek koncertu o godzinie 17. Wcześniej, bo od godziny 10:30, rozpoczną się główne uroczystości związane ze Świętem Niepodległości.
Po Mszy Świętej odprawionej w kaplicy pw. św. Marcina na Nowym Cmentarzu w Ozorkowie nastąpi złożenie kwiatów pod Krzyżem Katyńskim oraz na Grobie Nieznanego Żołnierza.
Skierniewice
Skierniewice będą świętować niepodległość na wiele sposobów. Harcerze zapraszają na grę terenową “Spacer z historią”, Muzeum Historyczne Skierniewic na wystawę “Legiony Polskie na Wołyniu”.
Świętu Niepodległości od lat towarzyszy Festiwal Muzyki Romantycznej – cztery dni muzyki w wykonaniu najlepszych światowych artystów. Koncert rozpocznie się dzisiaj (10 listopada) o godzinie 19 w sali biblioteki zabytkowego pałacu prymasowskiego.
Nieodłącznym elementem święta jest także Bieg Niepodległości, który w tym roku odbędzie się w parku miejskim. Początek jutro o 13.
11 listopada – Święto Niepodległości nad Wartą
Święto Niepodległości w Zduńskiej Woli
W Zduńskiej Woli Obchody 104 rocznicy odzyskania niepodległości rozpoczną się o godzinie 10:15 uroczystym podniesieniem flagi państwowej na nowym maszcie zainstalowanym na rondzie Tkaczy Zduńskowolskich.
O 13:15 będzie można wysłuchać koncertu uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej w Ośrodku Pamięci Świętego Maksymiliana Kolbe.
Święto Niepodległości w Sieradzu
W Sieradzu obchody zaczną się zbiórką pocztów sztandarowych obok Bazyliki Mniejszej o 9:45. Stamtąd uroczystości przeniosą się najpierw pod pomnik Poległym za ojczyznę, a następnie na plac Piłsudskiego. W planach są między innymi apel pamięci i salwa honorowa.
Zwieńczeniem wydarzeń będzie koncert pieśni patriotycznych o godzinie 12:30 w Klubie 15 Brygady Wsparcia Dowodzenia przy ulicy Sienkiewicza 6.
Święto Niepodległości w Wieluniu
W Wieluniu część oficjalna rozpocznie się o godzinie 15 pod Tablicą Marszałka Józefa Piłsudskiego na Placu Kazimierza Wielkiego.
O 17, w Kino-teatrze Syrena wystąpią lokalne chóry Pod Batutą Jakuba Jurdzińskiego. Bezpłatne wejściówki na to wydarzenie są do odbioru w kasie kina.
Komentowane 2
Hejo
Piekna definicja patriotyzmu ,dziękuje
Stanisław Sikorski