Święto Konstytucji 3 Maja w Łódzkiem
Łódź
O godz. 9.30 w bazylice archikatedralnej przy ul. Piotrkowskiej rozpoczęła się uroczysta msza święta w intencji Ojczyzny – celebrowana przez abp. Grzegorza Rysia, metropolitę łódzkiego.
Następnie odbyły się uroczystości przed płytą Grobu Nieznanego Żołnierza:
- zmiana warty,
- przemówienie Karola Młynarczyka, wojewody łódzkiego,
- apel pamięci Oręża Polskiego,
- salwa honorowa,
- złożenie wieńców i kwiatów.
Bełchatów
Główne uroczystości rozpoczęły się o godz. 11.30 przed tablicą Konstytucji 3 Maja. Następnie w samo południe w parafii NMP Matki Kościoła i św. Barbary rozpoczęła się uroczysta msza święta w intencji Ojczyzny.
Od 2 maja w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Bełchatowie można oglądać także wystawę „3 Maja 1781 roku”. Towarzyszy jej ekspozycja materiałów bibliotecznych nawiązujących do Konstytucji 3 Maja.

Piotrków Trybunalski
Obchody rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja rozpoczęły się o godz. 10.00 mszą świętą w kościele oo. Bernardynów. Następnie zebrani złożyli kwiaty przy tablicy upamiętniającej 125. rocznicę Konstytucji 3 Maja, wmurowanej w północną ścianę klasztoru.
Radomsko
Miejskie uroczystości obchodów Święta Konstytucji 3 Maja w Radomsku rozpoczęły się o godz. 11.30. Uroczystą mszę świętą odprawiono w kolegiacie pw. św. Lamberta. Następnie złożono kwiaty przed obeliskiem upamiętniającym 200. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja.
O godz. 16.00 rozpocznie się także Majówka w Kinemie. Organizatorzy przygotowali m.in. „Kino na leżakach” (pokaz filmu „Zupa nic”), a także pokazy OSP oraz liczne gry i konkursy dla rodzin. Impreza na skwerze za Kinemą potrwa do 22.30.

Rawa Mazowiecka
Święto Konstytucji 3 Maja w Rawie Mazowieckiej zostanie uczczone festynem organizacji pozarządowych. Zostanie on poprzedzony mszą świętą. Rozpoczęła się o godz. 10.00 w kościele Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny.
Następnie placu Piłsudskiego żołnierze 92 Batalionu Lekkiej Piechoty w Kutnie wciągnęli flagę na maszt i rozpoczęła się kulturalna część imprezy.
Wśród artystów znaleźli się:
- Zespół „BELFERBAND” z Rawy Mazowieckiej,
- Szkolny Zespół Ludowy „Podchlebnicki” ze Starej Wojskiej,
- Zespół Wielopokoleniowy „Marzenie” z Regnowa,
- Międzypokoleniowy Zespół Folklorystyczny „Cymbarka” z Cielądza,
- MonoArt Prywatna Szkoła Muzyki Rawa Mazowiecka.
Zorganizowane zostaną również prezentacje i degustacje potraw regionalnych, a także liczne gry i zabawy. Najmłodszych zapraszamy na bezpłatne atrakcje, dmuchańce, animacje, malowanie twarzy. To będzie radosne świętowanie – mówi Arkadiusz Rataj, naczelnik Wydziału Kultury Urzędu Miasta Rawy Mazowieckiej.

W Rawie Mazowieckiej zaprezentują się również pojazdy bojowe służb mundurowych.
Przeczytaj: Święto Flagi 2023 w Łódzkiem. Biało-czerwone Skierniewice, Tomaszów Maz., Kutno i Sieradz politycy rozdawali flagi przechodniom [ZDJĘCIA]
Sieradz
Święto Konstytucji 3 Maja w Sieradzu rozpoczęło się o godz. 10.00 uroczystą mszą świętą w Kolegiacie Sieradzkiej. Następnie uczestnicy przeszli na plac przy pomniku marszałka Józefa Piłsudskiego, gdzie m.in. wręczono akty mianowania, odznaczenia i inne wyróżnienia żołnierzom oraz pracownikom cywilnym 15 Brygady Wsparcia Dowodzenia. Złożono również kwiaty pod pomnikiem – na zakończenie zagrała Miejska Orkiestra Dęta OSP w Sieradzu.
Skierniewice
Święto Konstytucji 3 Maja w Skierniewicach rozpoczęło się o godz. 11.00 od uroczystej mszy świętej w Kościele Garnizonowym. Później (godz. 13.30) Muzeum Historyczne Skierniewic przygotowało koncert „Zapomniana romantyczna polska muzyka fortepianowa na cztery ręce”.
– Zapraszamy również na montaż słowno-muzyczny „Witaj majowa jutrzenko” w wykonaniu uczniów Zespołu Sportowych Szkół Ogólnokształcących Szkoły Podstawowej nr 5 w Skierniewicach. Widowisko pokaże, jak dzieci rozumieją patriotyzm i Święto Konstytucji 3 maja – mówi Agata Niedziółka, dyrektor Muzeum Historycznego Skierniewic.

Zobacz: Dzień Flagi w Skierniewicach. Mieszkańcy nieśli 350-metrową flagę Polski [ZDJĘCIA]
Zgierz
Uroczystości patriotyczne, pokaz gotowania i koncerty – tak prezentuje się tegoroczne Święto Konstytucji 3 Maja w Zgierzu. Warsztaty kulinarne (godz. 13.15) poprowadzi Pascal Brodnicki, francusko-polski kucharz, prezenter telewizyjny i autor książek kucharskich.
O godz. 16.00 rozpocznie się oficjalna część uroczystości. W kościele pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej odprawiona zostanie msza święta w intencji Ojczyzny i mieszkańców Zgierza. – Na godz. 18.00 zapraszamy na koncert „Operowi klezmerzy” w wykonaniu artystów Fundacji AVANGART. Odbędzie się on na dziedzińcu Parku Kulturowego Miasto Tkaczy przy ul. Rembowskiego – mówi Renata Karolewska, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Zgierza.
Konstytucja 3 Maja – pierwsza w Europie, druga na świecie
Konstytucja 3 Maja była pierwszą w Europie i drugą na świecie ustawą regulującą organizację władz państwowych, a także prawa i obowiązki obywateli.
Przyjęta przez Sejm Czteroletni w 1791 roku, choć kształtowała ustrój Rzeczypospolitej zaledwie przez kilkanaście miesięcy, stała się niedoścignionym wzorem i nadzieją na zachowanie niezawisłości państwa.
Święto Narodowe Trzeciego Maja jest symbolem naszego przywiązania do wolności i samostanowienia, a także wyrazem wdzięczności wobec tych, którzy mieli odwagę bronić polskiej państwowości.