232. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja
Ustawa regulowała ustrój prawny Rzeczypospolitej Obojga Narodów.
Czytaj także: 2 maja – Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej
Historyk dr Kamil Śmiechowski z Wydziału Filozoficzno-Historycznego Uniwersytetu Łódzkiego wspomina, że Konstytucja 3 Maja była pierwszą w Europie i drugą na świecie, dlatego warto ją wspominać jako ważne wydarzenie.
– Konstytucja była ważnym wydarzeniem, głównie dlatego, że można ją odczytywać jako odrodzenie w upadku. Eksponuje nie nasze wady narodowe, ale nasz charakter, to, że mieliśmy pewien szczególny zbieg okoliczności, który sprawił, że straciliśmy własne państwo na skutek własnych błędów i rosnącej siły sąsiadów. Konstytucja podkreśla, że nastąpił jednak pewien moment otrzeźwienia, dramatycznej próby uratowania Rzeczpospolitej Obojga Narodów, rozwiązania tych dramatycznych problemów ustrojowych, które ją trapiły.
“My też potrafimy walczyć o swoje państwo”
Doktor Śmiechowski dodaje, że wysiłek podczas tworzenia i uchwalania Konstytucji 3 Maja należy doceniać, ponieważ działał jako pokrzepienie serc Polaków.
– Działał na zasadzie czynnika w świadomości pokazującego, że my też potrafimy walczyć o swoje państwo, potrafimy je reformować, potrafimy robić coś jako jedni z pierwszych na świecie, potrafimy robić coś, co może by samo w sobie nie było odpowiedzią na potrzeby XIX wieku, ale co, gdyby udało się utrwalić na pewno nie doprowadziło do tej hańby narodowej, jaką były zabory. To powinno przede wszystkim stanowić dzisiejszą refleksję nad tym dniem.
Głównym autorem tekstu Konstytucji 3 maja był król Stanisław August Poniatowski, istotny wkład w jej spisanie mieli też Ignacy Potocki czy Hugo Kołłątaj.