Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego 2023
O tym, dlaczego zdrowie psychiczne jest niezwykle ważnym tematem, o którym trzeba i warto mówić, opowiedzieli opiekunowie i podopieczni Środowiskowego Domu Samopomocy „Sami Swoi” prowadzonym przez Towarzystwo Przyjaciół Niepełnosprawnych, gdzie ze wsparcia korzysta 60 osób przewlekle chorych psychiczne.
Najważniejsze jest, żeby umieć poprosić o pomoc, przyznać się, że coś jest nie tak. Poprzez branie leków i rehabilitację można wrócić do normalności. Temat wstydu, jeżeli chodzi o choroby psychiczne, jest na pewno mniejszy. Więcej osób pozyskuje pracę na wolnym rynku. Osoby są chętnie zatrudniane przez pracodawców. Natomiast czy więcej osób przychodzi na przestrzeni lat? Ja akurat mam spostrzeżenie, że nie. A to dlatego, że dostępność do psychiatry i jest znacznie mniejsza – mówi Agnieszka Gortat, pracownik socjalny.
Sylwia Mazur, instruktor terapii zajęciowej, zauważa, że z chorobami psychicznymi zmagają się coraz młodsze osoby. – Na schizofrenię chorują osoby, które mają 20 lat. Obecnie to nie jest już tak wstydliwy temat, jak kiedyś. Osoby, które chorowały psychicznie, były piętnowane – dodaje.
1. Eliza Cichosz
2. Eliza Cichosz
3. Eliza Cichosz
4. Eliza Cichosz
5. Eliza Cichosz
6. Eliza Cichosz
7. Eliza Cichosz
8. Eliza Cichosz
9. Eliza Cichosz
10. Eliza Cichosz
11. Eliza Cichosz
Galeria zdjęć: zdjęcia z wnętrza ośrodka „Sami Swoi”
Osoby w kryzysie psychicznym mogą szukać pomocy m.in. w łódzkich centrach zdrowia psychicznego. W specjalnych punktach konsultacyjnych czynnych w godz. 8-18 można uzyskać pomoc bez skierowania lekarskiego. Następnie potrzebującym zostanie wskazane miejsce do rozpoczęcia terapii.
🗓️ Dziś obchodzimy Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego
💡 Dowiedz się jak rozpoznać pierwsze objawy kryzysu psychicznego u dziecka i gdzie szukać pomocy ⤵️https://t.co/J9WGuSt6BS
1⃣/3⃣ pic.twitter.com/Uc6iT33eWr
— Narodowy Fundusz Zdrowia (@NFZ_GOV_PL) October 10, 2023
Dwie nowe poradnie w Łódzkiem
Od 1 listopada w Tomaszowie Mazowieckim i Poddębicach uruchomione zostaną dwie nowe poradnie zdrowia psychicznego dla dzieci. -Są to miejsca, gdzie dzieci otrzymają pomoc bez skierowania. Nie tylko te, które potrzebują pomocy psychoterapeuty i psychologa, ale i psychiatry. Pierwsze miejsce to Poddębice przy ulicy Miłej 27 , drugie to Tomaszów Mazowiecki przy Jerozolimskiej 11/15 – mówi Anna Leder z łódzkiego oddziału NFZ.
Skala kolejek w Polsce do psychiatrów dziecięcych jest rekordowa – w województwie łódzkim średnia długość oczekiwania to 256 dni. W całej Polsce działa czynnie 521 lekarzy psychiatrów dziecięcych. Jeden wykształcony psychiatra dziecięcy przypada na około 12 400 młodych osób.