Wystawa „Z miłości do kina” na Światowy Dzień Dziedzictwa Audiowizualnego
W piątek (27 października) przypada Światowy Dzień Dziedzictwa Audiowizualnego. Święto przypomina, że należy mieć świadomość, że tylko dzięki tytanicznej pracy wybitnych specjalistów zajmujących się rekonstrukcją cyfrową i digitalizacją dzieł filmowych, możemy obecnie podziwiać obrazy filmowe.
– Nie tylko osiągnięcia światowego, w tym oczywiście polskiego, kina sprzed dekad, ale również perełki kinematografii zrealizowane u jej zarania. Przykładem służy imponująca kolekcja przeszło stu krótkich filmów braci Lumière, zgromadzona na jednej płycie, doceniona m.in. przez Martina Scorsese’a, który określił ją mianem „perły światowego dziedzictwa” – mówi Aleksandra Sołtysiak, specjalista ds. promocji w WBP w Łodzi.
Z okazji święta przygotowano wystawę online „Z miłości do kina” (dostępna TUTAJ). – Zaprezentowano wybrane pozycje z bogatej kolekcji filmów na płytach DVD i książek poświęconych kinu, znajdujących się w większości w Dziale Zbiorów Audiowizualnych. Ponadto zaprezentowano zabawki imitujące wynalazki pionierów kina, m.in. fenakistiskopy, taumatropy, i flipbooki wykonane przez dzieci ze Szkoły Podstawowej Nr 173 w Łodzi oraz ze Szkoły Podstawowej Nr 10 w Piotrkowie Trybunalskim – opowiada Aleksandra Sołtysiak.
Jak dodaje, prace wykonane zostały podczas warsztatów pn. „Zabawki pierwszych filmowców”, przeprowadzonych przez państwa Martę i Cezarego Skrockich, którzy tworzą inicjatywę artystyczną Teatr Chrząszcz w Trzcinie.
Wystawa powstała w ramach programu rządowego „Film” ze środków finansowych Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury na zadanie pn. „Filmowe WBP, czyli Uwaga tu się kręci…”.
Historia kina w pigułce
– Ruch jest życiem. Ruchome obrazy zaspokoją pragnienia, które siedzą gdzieś głęboko w ludzkiej duszy, u wszystkich ludzi na całym świecie – te słowa w 1889 roku wypowiedział William Friese Greene, angielski fotograf i konstruktor.
Jego słowa zostały wcielone w życie już sześć lat później. Dokładnie 28 grudnia 1895 roku w Salonie Indyjskim paryskiej kawiarni Grand Café zorganizowano światową premierę kinematografu – wynalazku braci Louisa i Augusta Lumière. Właśnie ten dzień uznaje się za narodziny kina jako sztuki.
Konstruktorów pasjonujących się ruchomymi obrazami było wielu:
- bracia Max i Emil Skladanowsky,
- Thomas Edison,
- Émile Reynaud,
- Kazimierz Prószyński,
- Jan Szczepanik.
Historycy kina są jednak zgodni, że tylko zbieg okoliczności sprawił, że to bracia Lumière przeszli do historii jako pierwsi.
Kinematografia w szybkim tempie stała się zjawiskiem kulturowym XX wieku i podstawowym elementem sztuki masowej.