„Strefa interesów” nagrodzona w Cannes. Film częściowo powstał w Łodzi
W tym roku na festiwalu w Cannes o Złotą Palmę rywalizowało 21 filmów. W tym gronie zabrakło polskich produkcji, była za to jedna koprodukcja. Brytyjsko-polski obraz Jonathana Glazera „Strefa interesów”.
Jego współproducentką jest Ewa Puszczyńska, łodzianka odpowiedzialna m.in. za sukcesy „Idy” czy „Zimnej wojny”. Autorem zdjęć jest – pracujący przy wspomnianych tytułach – Łukasz Żal, za kostiumy odpowiada Małgorzata Karpiuk, a za charakteryzację Waldemar Pokromski
Ostatecznie „Strefa interesów” Złotej Palmy nie otrzymała – ta przypadła francuskiej „Anatomii upadku” w reżyserii Justine Triet. Brytyjsko-polska koprodukcja została uhonorowana drugą najważniejszą festiwalową nagrodą – Grand Prix. Jonathan Glazer odebrał statuetkę z rąk Quentina Tarantino.
🏆 Jonathan GLAZER, lauréat du Grand Prix pour THE ZONE OF INTEREST.
—
Jonathan GLAZER, award winner of the Grand Prix for THE ZONE OF INTEREST. #Cannes2023 #Palmares #Awards #GrandPrix pic.twitter.com/nbLtLq3BTh— Festival de Cannes (@Festival_Cannes) May 27, 2023
„Strefa interesów” jest nie tylko polskim, ale i łódzkim akcentem na canneńskim festiwalu. – Trzy dni zdjęciowe realizowano w Łodzi – przekazano za pośrednictwem mediów społecznościowych Łódź Film Commission.
Najnowszy film Jonathana Glazera to luźna adaptacja głośnej powieści Martina Amisa. Osią filmu jest życie rodzinne Rudolfa Hoessa (Christian Friedel), niemieckiego zbrodniarza, komendanta KL Auschwitz, oraz jego żony (Sandra Huller) i piątki dzieci. Mieszkają w dużym domu z ogrodem położonym za obozowym murem. Sielankę przerywa telefon z informacją, że Rudolf zostaje przeniesiony. Jego żona nie chce jednak opuszczać willi.
Film swoją światową premierę miał 19 maja. W trakcie pierwszego pokazu festiwalowa publiczność nagrodziła brytyjsko-polską koprodukcję siedmiominutową owacją na stojąco.
Gratulacje z okazji nagrody w Cannes ekipie filmowej złożył m.in. Piotr Gliński, minister kultury i dziedzictwa narodowego. Przypomniał, że „Strefa interesów” to film dofinansowany przez PISF.
Gratulacje dla twórców i producentów brytyjsko-polskiego filmu “The Zone of Interest”, zdobywców Grand Prix @Festival_Cannes. Produkcję filmu o niemieckim zbrodniarzu Rudolfie Hoessie współfinansował @filmsfrompoland.
— Piotr Gliński (@PiotrGlinski) May 27, 2023
Łódzkie akcenty w Cannes
Podczas 76. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes o nagrody rywalizowały także dwie inne łódzkie produkcje. W kategorii krótkometrażowej znalazła się polsko-ukraińska koprodukcja „As it was”. Jej współautorem jest Damian Kocur, doktorant Szkoły Filmowej w Łodzi.
Z kolei w Tygodniu Krytyki (Semaine de la Critique) znalazł się „Krokodyl” w reżyserii Dawida Bodzaka, absolwenta łódzkiej Szkoły Filmowej.