Sobótki w Skansenie
Sobótki to jedno z najstarszych świąt słowiańskich. Były związane z przesileniem Słońca podczas najkrótszej nocy w roku. Tradycyjnie w Łowickiem ten dzień rozpoczynał cykl zwyczajów letnich. W wierzeniach ludowych bliskość Słońca potęgowała tego dnia siłę Ziemi, która z kolei przenikała do roślin. Miało to zapewnić urodzaj i działanie lecznicze zebranych wówczas ziół. We wsiach znajdujących się w pobliżu rzek odbywały się „sobótki”, zwane również świętem wianków. Dziewczęta przygotowywały wianki z kwiatów i zieleni, które puszczały na rzekę, czyniąc wróżby zamążpójścia. Chłopcy rozpalali ogniska symbolizujące oczyszczenie, czemu towarzyszyły śpiewy i zabawy taneczne.
Turyści odwiedzający skansen będą mogli poznać tradycje i obyczaje związane ze świętem, usłyszeć pieśni obrzędowe, upleść własny wianek z żywych roślin i uczestniczyć w ceremonii puszczania wianków na wodę. Będą też warsztaty wykonywania bibułowych kwiatów i wiatraczków z papieru. Przygotowano także pokaz sianokosów, a chętni poszukają kwiatu paproci. W programie również występy zespołów ludowych, a na zakończenie, o godzinie 18 przejście korowodu nad rzekę Słudwię i ceremonia puszczania wianków na wodę.
Program:
Od 12.00 do 16.30:
– warsztaty florystyczne (wicie wianków)
– warsztaty papieroplastyczne (kwiaty bibułowe)
– konkurs – poszukiwanie kwiatu paproci
– „Gdzie kompot z porzeczek i domowe ciasto…” – wystawa makatek ludowych ze zbiorów Macieja Dębskiego i Muzeum w Łowiczu (w budynku plebanii)
12.00 – 13.30 – pokaz sianokosów
14.00 – 16.30 – warsztaty tworzenia papierowych wiatraczków
12.00 i 14.30 – oprowadzanie po skansenie (przewodnik będzie czekał przy kasie)
16.45 – występ Chóru „Canticum” z Łowickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku
17.30 – występ Zespołu Pieśni i Tańca Blichowiacy
18.00 – przejście korowodu nad rzekę Słudwię – ceremonia puszczania wianków na wodę