Skarga na prezydenta Krzysztofa Chojniaka
Skarga dotyczy niedawnego alertu Rządowego Centrum Bezpieczeństwa (RCB) o dużym zanieczyszczeniu powietrza w Piotrkowie Trybunalskim. Składający skargę Mariusz Maciołek wskazywał, że w tym samym dniu, którego alert dotyczył, miasto zorganizowało otwarcie sezonu na lodowisku pod chmurką.
Nie domagamy się ukarania prezydenta Krzysztofa Chojniaka. Domagamy się dużej debaty i rozmowy, żeby Rada Miasta zaczęła rozumieć tę sytuację smogową. Piotrków naprawdę w rankingach jest najwyżej notowany. Smog nas zabija – mówił.
Inicjatorzy referendum zarzucają prezydentowi miasta opieszałość w działaniach na rzecz poprawy jakości powietrza.
Skarga na prezydenta Krzysztofa Chojniaka – POBIERZ
„Zanieczyszczenia nie znają granic”
Adam Karzewnik, wiceprezydent miasta, nie zgadza się z tymi zarzutami. Mówi o podejmowanych na przestrzeni lat działaniach – m.in. o wymianie źródeł ciepła, termomodernizacji, przebudowie miejskiej ciepłowni czy planach przystąpienia do programu „ciepłe mieszkanie”.
Od wielu lat podejmowaliśmy działania związane ze zmniejszeniem zanieczyszczeń. Zawsze mogło być lepiej, ale również i zanieczyszczenia nie znają granic, prawda? Część zanieczyszczeń jest do nas importowanych. Jesteśmy w pobliżu pewnych dużych źródeł zanieczyszczeniami. Są to wiatry z Zachodu – dodał.
Mieszkańcy uważają, że konieczne jest wprowadzenie programów dofinansowujących wymianę źródeł ciepła. Wskazują też na konieczność inwestowania w OZE – jak mówią to co powstaje, to zbyt mało. Mówią też o potencjale geotermii. Nie rozumieją, dlaczego miasto nie sięgnęło po pieniądze na odwierty geotermalne.