“Sigma” Młodzieżowym Słowem Roku 2024. Znamy wyniki
W tym roku Młodzieżowym Słowem została sigma. Według słownika języka polskiego jest to “określenie osoby odnoszącej sukcesy, pewnej siebie, wybitnej, którą można podziwiać”. Słownik podpowiada, że sigma jest „samotnym wilkiem”, przekonanym o swej nieprzeciętności, ale się z tym nie afiszuje. Ustala zasady, których bezwzględnie przestrzega. Na podium znalazło się również słowo “azbest”, które jest aluzją do “patodeweloperki” oferującej niską jakość za duże pieniądze i “czemó” pisane przez ó, które wypowiada się jako “czemo”. Jest podkreśleniem zdziwienia, wzięło się z rozmowy internetowych graczy.
Pozostałe słowa w tegorocznej finałowej dwudziestce plebiscytu Młodzieżowe Słowo Roku 2024:
- aura
- azbest
- bambik
- brainrot
- brat
- cringe
- czemó
- delulu
- fe!n / fein / fin
- fr / FR
- glamur / glamour
- GOAT
- oi oi oi baka
- oporowo
- riz / rizzler / rizz
- sigma
- skibidi
- slay
- womp womp
- yapping
Plebiscyt Młodzieżowe Słowo Roku ma na celu wyłonienie najciekawszych i najbardziej popularnych wśród młodych ludzi słów, określeń lub wyrażeń. To dla nas okazja do zabawy językiem polskim i refleksji nad ciągłymi zmianami, które w nim zachodzą.
– Zależy nam, by plebiscyt wywoływał pozytywne emocje i przebiegał w przyjaznej atmosferze oraz z zachowaniem zasad etykiety i etyki. Przykładamy dużą wagę do tego, aby reguły wyboru zwycięskiego słowa były jak najbardziej przejrzyste i zrozumiałe dla wszystkich – czytamy na stronie wydawnictwa PWN.
Znaczenie zwycięskiego słowa wyjaśniał również dla nas dr Mateusz Gaze z UŁ:
Pierwowzór tego słowa tkwi gdzieś w jakiejś subkulturach past-lingwistycznych, sigma, czyli taki samiec alfa. Bo znaczenie tego słowa uległo przekształceniom. To wcale nie musi być samiec. To może być zarówno kobieta, jak i mężczyzna. Obecnie to jest właśnie człowiek sukcesu, człowiek niezależny, człowiek silny, pewny siebie, raczej z nacechowaniem pozytywnym, aniżeli negatywnym – komentował Gaze.
Opinie nt plebiscytu wyrażali również sami zainteresowani:
Miałam nadzieję, że wygra jednak slay. Jest bardzo często używane i wydaje mi się, że sigma jest jednak dużo bardziej ironicznie przyjęta.
Ja na przykład uwielbiam słowo yapping, to jest taka forma, w której po prostu plotkujesz sobie. Spędzasz miło czas rozmawiając z kimś.
– Co oznacza słowo delulu?
– Ktoś jest ma jakieś takie nierealne myśli, ma takie totalnie nierealne myśli w głowie – komentowała młodzież.
Młodzieżowe Słowo Roku to plebiscyt organizowany przez Wydawnictwo Naukowe PWN. Jest przedsięwzięciem popularyzującym język polski wśród młodzieży, zapoczątkowanym w 2016 roku w ramach projektu Słowa klucze i programu Narodowego Centrum Kultury „Ojczysty – dodaj do ulubionych”.
Czytaj też: Tunel pod Łodzią. Tarcza Faustyna skończyła pracę, a kiedy wróci Katarzyna? [WIDEO, ZDJĘCIA]