Rozwój inwestycji w Łódzkiem – dofinansowanie z UE
Dofinansowania są jedyną szansą na powstanie niektórych obiektów kulturalnych.
Czytaj także: Nowy tydzień, nowa organizacja ruchu. Gdzie? Na 9 łódzkich ulicach
Nowo powstałe przedszkole pasywne w Lipcach Reymontowskich, Muzeum Regionalne w Brzezinach czy remont upadającego budynku na potrzeby Muzeum Historycznego w Skierniewicach to tylko kilka z nich.
– Pałacyk Karola Kleibera, piękna budowla neogotycka z 1903 roku, która była bardzo zaniedbana. Czekała wiele lat, bo od 1982 roku, kiedy tu był częściowy remont, ale działo się to w czasach komunistycznych, więc on bardziej skrzywdził ten budynek niż mu pomógł. Zbigniew Zamachowski przyszedł na świat właśnie w tym budynku, w Pałacyku Kleibera, były tu wtedy umieszczone mieszkania komunalne. Czekał ten budynek na lepszy czas i on nadszedł w 2020 roku. Udało się doprowadzić budynek do stany pierwotnego doprowadzić w 95 procentach i zagospodarować teren, który służy całym Brzezinom i Brzezinianom – mówi Paweł Zybała, dyrektor Muzeum Regionalnego w Brzezinach.
Skierniewice po inwestycjach
Przebudowa warta 12,5 mln zł miała miejsce w Centrum Kultury i Sztuki w Skierniewicach.
– Dzięki inwestycji powstała nowa sala kinowa na 313 miejsc, bardzo nowoczesna, wyposażona w ekran i projektor laserowy, co jest rzadkością w naszym kraju. Oprócz tego zostało zadaszone atrium, tym samym stworzono miejsce dla mieszkańców, gdzie mogą być tworzone wydarzenia kulturalne i muzyczne. Mamy także uporządkowaną gospodarkę wodną, to było niezbędne dla funkcjonowania tego budynku. Dzięki temu możemy uruchomić dawną piwnicę u artystów, która już niedługo stanie się restauracja – mówi Anna Walczak, dyrektor Centrum Kultury i Sztuki w Skierniewicach.
Kolejną inwestycją w Skierniewicach jest remont i adaptacja budynku na potrzeby Muzeum Historycznego, które zajmuje się upowszechnianiem i ochroną dziedzictwa kulturowego oraz historycznego. Odbywają się w nim wernisaże wystaw czasowych, wykłady, spotkania, warsztaty, koncerty, spektakle teatralne, pokazy filmowe, rekonstrukcje historyczne, pikniki rodzinne, obchody dni świąt oraz uroczystości patriotyczne.
– Obiekt był zapomniany, zarośnięty i cały teren był podupadający. W tym momencie mamy przepiękny obiekt, który służy gościom i przyciąga ponad 25 tysięcy odwiedzionych rocznie, a to jest bardzo dużo. Głównie odnowiono budynek, ale także całość terenu, czyli ogrody muzeum również zostały zagospodarowane, dzięki czemu wydarzenia plenerowe mają swoje miejsce. Tego typu inwestycje pociągają bardzo duże środki, dlatego to była jedyna szansa na uratowanie tego obiektu. Dzięki temu, że te obiekt zachował się historycznie i nie został doszczętnie zniszczony oraz dzięki temu, że dostaliśmy takie dofinansowanie, mogliśmy go przywrócić społeczeństwu – mówi dyrektor muzeum Agata Niedziółka.
Rozwój inwestycji w Łódzkiem to coś, co widać na każdym kroku.
– Zmiany są naprawdę kolosalne, zarówno jeśli chodzi o rewitalizacje i renowacje różnych budynków, ale powstaje także mnóstwo nowych miejsc, bardzo atrakcyjnych z perspektywy lokalnych społeczności, ale także bardzo atrakcyjnych turystycznie. Ja jestem zawsze zachwycona tymi miejscami i szczerze je polecam i sama rónież z nich korzystam – mówi Joanna Matusiak, ambasadorka programu „Zmieniamy Łódzkie”.
Dzięki Funduszom Europejskim odnowiono również park miejski w Skierniewicach, a także wybudowano Centrum Bioróżnorodności Ogrodniczej.