Rośnie liczba chorych na COVID-19. Zmiany w szpitalach
Na razie szpital w Rawie Mazowieckiej nie decyduje się na większe obostrzenia, ale dyrekcja medyczna bacznie przygląda się sytuacji i jeśli zajdzie taka potrzeba – będzie reagować.
Czytaj także: Wypadek w Pabianicach na ul. Łaskiej. Utrudnienia w ruchu
Obecnie na każdym oddziale rawskiego szpitala są chorzy na COVID-19. Trafiają do placówki medycznej na np. na planowe zabiegi, ale w trakcie ich hospitalizacji pojawiają się objawy, po czym testy wykazują obecność koronawirusa.
– Tacy chorzy są natychmiast odizolowywani, a także wprowadziliśmy zasadę, że odwiedzać ich może tylko jedna osoba, oczywiście odpowiednio zabezpieczona. Na razie sytuacja daleka jest od wskaźników epidemii, przypomina zasięgiem coroczne zachorowania na grypę. Niemniej zachowujemy na terenie szpitala ostrożność – mówi Małgorzata Leszczyńska, dyrektorka Szpitala im. św. Ducha.
Obecnie liczba rejestrowanych dziennie chorych na COVID-19 w całym województwie oscyluje około setki. W całym kraju powyżej 2 tysięcy.
Decyzja szpitala w Rawie Mazowieckiej jest dobra – ocenia specjalista chorób płuc doktor Tomasz Karauda.
Częstym źródłem infekcji pacjenta w oddziale, który zakaża się COVID-19, jest rodzina, są znajomi, którzy przychodzą nie zawsze zdrowi. Musimy wszyscy uzbroić się w wyrozumiałość i cierpliwość. Ograniczyć liczbę osób wchodzących do oddziałów szpitalnych.
Jak mówi Magdalena góralczyk z NFZ, jest kilka zasad, których każdy z nas powinien przestrzegać.
Powinniśmy pamiętać o pewnych zasadach, których warto przestrzegać, żeby zarówno samemu nie zachorować, jak i nie rozprzestrzeniać choroby dalej. Przede wszystkim powinniśmy ograniczyć podawanie ręki, nie całować się na powitanie czy nie obejmować. Jeżeli jest możliwość to zachowujmy odpowiednią odległość od innych ludzi i unikajmy takich dużych skupisk, które po prostu noszą ze sobą ryzyko tego że możemy od kogoś przejąć COVID-19.
Posłuchaj relacji i dowiedz się więcej:
Kraken – nowy wariant COVID-19
Kraken to nowy podwariant koronawirusa, który wykazuje wysoką zaraźliwość, ale łagodny przebieg choroby. Najczęstsze objawy krakena nie są różne od zakażeń na inne warianty koronawirusa. To m.in.:
- gorączka lub dreszcze
- kaszel
- duszność lub trudności w oddychaniu
- zmęczenie
- bóle mięśni lub ciała
- ból głowy
- utrata lub zmiana węchu lub smaku
- biegunka
- nudności i wymioty
- utrata apetytu
- ból gardła
- katar i zatkanie nosa.
Jeśli pojawia się jakiekolwiek z tych objawów, lekarze zalecają wykonać test na obecność koronawirusa i izolować się do czasu otrzymania wyniku.
Od 6 grudnia wchodzi szczepionka, która jest aktywna w ponad 90% w kontekście najnowszych wariantów koronawirusa i należy się nią zaszczepić. Jest to szczepionka białkowa, czyli taka bardziej klasyczna i będzie dostępna od 6 grudnia dla osób od 12. roku życia będzie dostępna.
– Czekamy na informacje o szczepionkach, które mają być dostępne dla pacjentów po 6 grudnia. Oczywiście będziemy prowadzić bezpłatne szczepienia na terenie przychodni dla wszystkich chętnych. Niestety z naszych obserwacji wynika, że liczba osób zdecydowanych na przyjęcie szczepionki jest niewielka – mówi Małgorzata Leszczyńska.