Rocznica wydarzeń 1905 roku w Łodzi
Na uroczystych obchodach mogliśmy zobaczyć m.in. Wiceprezydent Małgorzatę Moskwa-Wodnicką, przewodniczącego rady miejskiej Marcina Gołaszewskiego, inicjatora miejsca upamiętnienia Rewolucji – Jacka Wystop oraz uczniów ze szkół podstawowych ze sztandarami u boku.
Uroczystość zakończyła się przemarszem do Pomnika Czynu Rewolucyjnego w Łodzi, gdzie gospodarze uroczystości złożyli kwiaty oraz znicze ku czci bojowników powstania Łódzkiego.
W 22-24 czerwca 1905 roku w Łodzi strajk włókniarzy przeobraził się w dwudniowe starcia, w których zginęło i zostało rannych ok. 2 tysięcy osób. To było jedno z głównych wydarzeń tzw. rewolucji 1905 roku. Dzisiaj w Łodzi odbyły się okolicznościowe uroczystości pod pomnikiem na Wzgórzu Niepodległości z udziałem władz miasta, przedstawicieli partii politycznych, organizacji społecznych i uczniów łódzkich szkół.
Czytaj także: W weekend rozpoczyna się sezon na kąpieliskach i zbiornikach województwa łódzkiego. Warto zadbać o bezpieczeństwo nad wodą
Wszystko zaczęło się w Petersburgu 22 stycznia 1905 roku, gdzie wojska carskie otworzyły ogień do 100 tys. demonstrantów domagających się poprawy warunków pracy i amnestii dla więźniów politycznych. Zabitych zostało ok. 1000 osób. Krwawa niedziela pociągnęła za sobą konsekwencje w postaci kolejnych strajków w Rosji i Królestwie Polskim, które było częścią Imperium Rosyjskiego. Robotnicy walczyli o lepsze warunki pracy, wyższe pensje, ale również o wyzwolenie narodowe dla Polski.
Posłuchaj:
Rewolucja przyniosła szereg pozytywnych zmian na ziemiach polskich pod rosyjskim zaborem. Pojawiła się możliwość tworzenia polskich instytucji (ruchu spółdzielczego, Polskiej Macierzy Szkolnej itp.), dopuszczono używanie języka polskiego w urzędach gminnych. Efektem rewolucji 1905 roku był też rozłam w polskim ruchu socjalistycznym związany z różnicami w priorytetach poszczególnych działaczy. Dla starszych priorytetem była niepodległość Polski, dla młodszych prawa robotnicze. W efekcie PPS podzieliła się na PPS Frakcja Rewolucyjna (Józef Piłsudski), której celem była przede wszystkim walka o niepodległość, oraz PPS Lewica (Feliks Kon), której celem była przede wszystkim walka o prawa robotników.