Pryszcze jako objaw trądziku
Pryszcze pojawiające się na twarzy są najczęściej objawem trądziku pospolitego. Wbrew powszechnemu przekonaniu dermatoza ta nie jest jedynie chorobą wieku dojrzewania, gdyż diagnozowana jest również w wieku starszym, u osób po 50 roku życia. Pryszcze przybierają postać grudek podskórnych lub cyst i guzków z ropną treścią. Przyczyn trądziku jest wiele. Są to m.in. nadmierna produkcja sebum, zaburzenia hormonalne (wynikające z dojrzewania lub przekwitania), choroby immunologiczne i zaburzenia rogowacenia ujść mieszków włosowych. Bardzo duże znaczenie w pojawianiu się trądziku mają uwarunkowania genetyczne. Pryszcze trądzikowe nie znikają po upływie kilku godzin, a nawet mogą pozostawić po sobie ślad w postaci blizny. Trądzik pospolity wymaga leczenia, a niekiedy zmiany diety, ponieważ niektóre z produktów spożywczych mogą nasilać jego przebieg.
Wysypka alergiczna – przyczyny
Pojawienie się pryszczy na twarzy, również w formie przewlekłej, nie zawsze oznacza trądzik. Może być objawem wysypki alergicznej, czyli reakcji obronnej organizmu, który zaczyna produkować histaminę. W konsekwencji w organizmie powstaje stan zapalny, który objawia się zmianami skórnymi. Pryszcze alergiczne mają postać zaczerwienionych grudek, często wypełnionych treścią surowiczą. Bąble przypominają ukąszenie owada. W przeciwieństwie do pryszczy trądzikowych grudki alergiczne znikają samoistnie po kilku godzinach. Natomiast utrzymujące się wiele dni (nawet do dwóch tygodni) nie mają postaci ropnych cyst i nie można ich wycisnąć. Charakterystyczne dla krostek o podłożu alergicznym jest zaczerwienienie skóry i silne swędzenie. Pod wpływem drapania wysypka alergiczna „wędruje” po ciele. Nierzadko powoduje miejscowe obrzęki i pieczenie. Pryszcze alergiczne mogą pojawić się na twarzy, rękach, nogach i plecach. Przyczyną ich powstawania jest reakcja kontaktowa organizmu wywołana przez kosmetyki (najczęściej krem do twarzy), działanie promieni słonecznych, biżuterię, odzież wypraną w uczulających detergentach, zanieczyszczone powietrze lub słoną wodę. Wysypka alergiczna bardzo często jest objawem alergii pokarmowej.
Pryszcze na twarzy u dziecka
W większości przypadków pryszcze na twarzy u niemowląt nie powinny wzbudzać niepokoju. Najczęściej mamy do czynienia z prosakami, czyli malutkimi, twardymi cystami umiejscowionymi pod naskórkiem. Powstają na skutek nadmiernego rogowacenia ujść mieszków włosowych. Jest to stan przejściowy wynikający z trwającego procesu dojrzewania i funkcjonowania skóry niemowlęcia. Zmiany skórne pojawiają się w pierwszych dniach życia dziecka i mają łagodny przebieg. Pryszcze na twarzy u dziecka mogą być również objawem trądziku noworodkowego. Czym jest to schorzenie? Więcej dowiesz się w artykule: https://badaniakrwi.pl/pryszcze-na-twarzy-co-powoduje-nieestetyczne-zmiany-u-dzieci-i-doroslych/
Pryszcze z treścią surowiczą , którym towarzyszy silne zaczerwienienie i nadmierne łuszczenie naskórka, mogą natomiast być oznaką alergii pokarmowej lub atopowego zapalenia skóry. Wówczas zmiany powodują silny świąd, a nawet ból, co dziecko sygnalizuje przez płacz, złe samopoczucie i brak apetytu. Zmiany lokalizują się na twarzy, plecach, szyi, rączkach i brzuchu. W takim przypadku niezbędna jest konsultacja z lekarzem.