Co to jest niedoczynność tarczycy i jakie są jej skutki?
Tarczyca to gruczoł wydzielania wewnętrznego niewielkich rozmiarów, znajdujący się na szyi. W odpowiedzi na hormon tyreotropowy (TSH) wydzielany przez przysadkę mózgową produkuje ona dwa hormony kluczowe dla procesów metabolicznych. Są nimi: trójjodotyronina (T3) i tyroksyna (T4). Ich niedobór prowadzi do spowolnienia metabolizmu. Wyróżniamy niedoczynność tarczycy:
- pierwotną – wywołaną uszkodzeniem tego narządu,
- wtórną – spowodowaną niedoborem lub brakiem hormonu tyreotropowego,
- trzeciorzędową – związaną z uszkodzeniem podwzgórza.
Najczęstszą przyczyną niedoczynności tarczycy jest choroba Hashimoto, czyli jej autoimmunologiczne zapalenie. Istotą schorzenia jest wytwarzanie przez organizm przeciwciał skierowanych przeciwko tyreoperoksydazie (anty-TPO) i tyreoglobulinie (anty-TG), które stopniowo niszczą tarczycę.
Jakie są objawy niedoczynności tarczycy?
Niedoczynność tarczycy manifestuje się różnymi objawami. Są wśród nich:
- przyrost masy ciała,
- osłabienie, wzmożona męczliwość i senność,
- niskie ciśnienie tętnicze,
- nadmierne wypadanie włosów,
- rozchwianie emocjonalne i trudności z koncentracją,
- depresja,
- bóle mięśni i stawów,
- zaburzenia miesiączkowania u kobiet, niepłodność.
Powyżej opisane objawy mogą występować w różnym nasileniu. Dodatkowo nie zawsze muszą wiązać się z niedoczynnością tarczycy. Mogą mieć szereg różnych przyczyn. Dlatego tak ważna jest wizyta u specjalisty i wykonanie odpowiednich badań diagnostycznych.
Jakie badania wykonać przy podejrzeniu niedoczynności tarczycy?
Wystąpienie objawów opisanych powyżej wymaga konsultacji z lekarzem, który na podstawie zebranego wywiadu i badania pacjenta zleci wykonanie oznaczeń laboratoryjnych w kierunku niedoczynności tarczycy.
Badania w kierunku niedoczynności tarczycy obejmują stężenie:
- TSH w surowicy krwi – podwyższone przy pierwotnej niedoczynności tarczycy, maleje we wtórnej i trzeciorzędowej niedoczynności,
- FT3 i FT4,
- anty-TPO – to przeciwciała przeciwtarczycowe pojawiające się w organizmie w przypadku autoimmunologicznego zapalenia tarczycy.
Dodatkowym badaniem, które może być zlecone w przypadku niedoczynności tarczycy, jest USG tarczycy.
Nieleczona niedoczynność tarczycy może być stanem zagrożenia życia, jeśli u chorego rozwinie się tzw. śpiączka hipometaboliczna. Dochodzi wtedy do spadku częstości akcji serca, obniżenia temperatury ciała oraz zaburzenia równowagi kwasowo-zasadowej i wodno- elektrolitowej. Więcej o niedoczynności tarczycy przeczytasz na stronie: https://diag.pl/pacjent/artykuly/niedoczynnosc-tarczycy-objawy-przyczyny-badania-czym-grozi-nieleczona-niedoczynnosc-tarczycy/.