Projekt „Biblioteka bliżej” w Sieradzu
Likwidując w bibliotece bariery architektoniczne, z myślą o dostępności dla osób z niepełnosprawnością ruchową, pracownicy sieradzkiej biblioteki zwrócili uwagę, że dysfunkcji jest wiele więcej. Większość osób nie potrzebuje pomocy w dostaniu się do biblioteki, ale w komfortowym korzystaniu z jej zasobów i udziale w wydarzeniach kulturalnych. Nie przychodzą do tej placówki z uwagi na ograniczenia, ale też nie informują o swoich potrzebach. Tutaj obie strony muszą się zaangażować, przekonuje pomysłodawczyni projektu “Biblioteka bliżej” Żanetta Marzuchowska.
Zaproszenie do współpracy w zakresie pokonywania ograniczeń w dostępności przyjęli przedstawiciele wielu placówek i instytucji. Między innymi dyrektor sieradzkiego Biura Wystaw Artystycznych Tomasz Oszczęda, który organizując konkurs plastyczny dla młodzieży przekonał się już, jak ważna jest komunikacja.
Twórcy projektu chcą odczarować bibliotekę, gdzie karci się osoby nieprzestrzegające ciszy i spokoju. Nie wszyscy są w stanie się dostosować, dlatego dla osób ze specjalnymi potrzebami można wyznaczyć godziny odwiedzin, by nie przeszkadzając innym mogły korzystać z oferty. Nowe możliwości otwierają się również dla osób głęboko upośledzonych umysłowo.
Projekt zakończy się w czerwcu, jednak wypracowane standardy zostaną utrzymane, zapewnia dyrektor sieradzkiej biblioteki.