W głosowaniu wzięło udział 111 elektorów, czyli wszyscy wyłonieni przez społeczność uczelni. 90 z nich zagłosowało za kandydaturą prof. Krzysztofa Jóźwika. Ta znacząca przewaga nad pozostałymi głosami pozwoliła rektorowi wygrać wybory i zostać rektorem-elektem.
Będzie to druga kadencja prof. Krzysztofa Jóźwika na stanowisku rektora Politechniki Łódzkiej.
👉Prof. Krzysztof Jóźwik👈 został wybrany na rektora Politechniki Łódzkiej w kadencji 2024-2028!
Będzie to druga kadencja prof. Jóźwika.
Gratulujemy serdecznie 👏@MNiSW_GOV__PL @ForumAkad @Modziwodzi @KRASP_pl @tvp3_lodz @RMF24pl @radiolodz @DziennikLodzki @m_szkudlarek pic.twitter.com/EXEUBEQfhx
— Politechnika Łódzka (@p_lodz_pl) April 25, 2024
Nowa kadencja na lata 2024-2028 rozpocznie się 1 września br.
– Przeżywam tę chwilę po raz drugi, ale nie jest ona taka sama jak przed czterema laty. Jako jedyny kandydat do zaszczytnej funkcji rektora, czułem dodatkową odpowiedzialność i to mobilizowało mnie do jeszcze większej pracy. Dziś mam też inną perspektywę. Wiem, co oznacza kierowanie uczelnią, dlatego to doświadczenie zdobyte w wyjątkowo trudnych okolicznościach zewnętrznych daje mi solidny fundament do kontynuowania najlepszego kursu dla naszej ukochanej Politechniki. Jestem wzruszony, że ponownie powierzono mi obowiązki rektora. To zaszczyt i ogromne zobowiązanie za okazane mi zaufanie. Pragnę serdecznie podziękować wszystkim członkiniom i członkom naszej społeczności akademickiej i obiecuję, że nie zawiodę. Będę kierował się poczuciem wspólnoty w realizacji celów na rzecz rozwoju Politechniki Łódzkiej – powiedział prof. Jóźwik.
Odwołując się do kończącego się okresu pierwszych lat sprawowania władzy w uczelni prof. Jóźwik powiedział, że dotychczasowe działania pozwoliły osiągnąć niemal wszystkie cele sformułowane przed ponad trzema laty.
– Dziś jestem jeszcze bardziej świadomy odpowiedzialności i obowiązków z jakimi przyjdzie mi się mierzyć. Zdaję sobie sprawę z oczekiwań wspólnoty naszej Politechniki. Jestem przekonany, że współczesna nauka wykracza poza tradycyjne podziały na dyscypliny czy nawet dziedziny. W Politechnice będziemy tworzyć silne, międzynarodowe, interdyscyplinarne zespoły badawcze, m.in. korzystając z możliwości, jakie oferuje sieć uniwersytetów europejskich ECIU. Politechnika Łódzka musi działać na rynku globalnym, a to wymaga nadążania, a nawet wyprzedzania zachodzących przemian. Konieczne jest wprowadzenie zmiany przepisów prawa, o co będę zabiegał wszelkimi sposobami, aby w konsekwencji doprowadzić do elastycznego planowania i realizacji ścieżek kształcenia, szczególnie na studiach II stopnia. Celem jest model kształcenia „szytego na miarę” dla naszych kandydatów – dodaje prof. Krzysztof Jóźwik.
Prof. Krzysztof Jóźwik (ur. 30 grudnia 1962 roku) jest absolwentem Wydziału Mechanicznego Politechniki Łódzkiej. Studia ukończył w 1987 roku, uzyskując dyplom z wyróżnieniem w specjalności samochody i ciągniki. Od tego czasu jest związany z Instytutem Maszyn Przepływowych, którego dyrektorem został w 2007 r. Doktoryzował się w 1998 roku, a stopień naukowy doktora habilitowanego uzyskał w 2006 roku. W 2014 r. otrzymał nominację profesorską w obszarze nauk technicznych.
Prof. Jóźwik ma bardzo duże doświadczenie organizacyjne. Był prodziekanem ds. studenckich na Wydziale Mechanicznym (2002-2008), a następnie prorektorem ds. kształcenia (2008-2012). W latach 2007-2017 był członkiem Zarządu Łódzkiego Regionalnego Parku Naukowo-Technologicznego. Od stycznia 2020 r. pełnił obowiązki prorektora ds. kształcenia, a od marca kierował Sztabem Antykryzysowym PŁ, w związku z pandemią koronawirusa SARS-CoV-2. Od września 2020 r. pełni funkcję rektora Politechniki Łódzkiej.