Sezon infekcji przed nami
Coraz niższe temperatury powietrza nad ranem i krótszy dzień powodują, że naturalna odporność naszych organizmów powoli spada. Co zrobić, aby uchronić się przed infekcją grypopodobną? A co jeśli niestety zachorujemy? Kiedy należy leczyć się w domu, a kiedy udać się do lekarza?
– Grypa to bardzo groźna i bardzo zakaźna choroba sezonowa. Od 1 września 2022 roku do 30 sierpnia tego roku, na grypę i zakażenia grypopodobne zachorowało 6,2 milionów osób. To dwukrotnie więcej niż w poprzednim sezonie grypowym. Z powodu grypy i jej powikłań w Polsce hospitalizowano ponad 36 tys. osób. Głównie były to osoby po 65 roku życia. To osoby najbardziej narażone na powikłania grypy. Podczas ww. okresu na grypę zmarły 122 osoby. W Łódzkiem zmarła na grypę młoda kobieta. Najwięcej zachorowań na grypę wśród dzieci odnotowano u dzieci w wieku do czterech lat, czyli u bardzo małych dzieci. To prawie jedna czwarta wszystkich zachorowań na grypę – mówi Anna Leder rzecznik Łódzkiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia.
6,2 mln Polaków chorowało na grupę w ciągu ostatniego roku
Według danych Państwowego Zakładu Higieny, na 6,2 mln przypadków zachorowań na grypę w okresie od 1 września 2022 roku do 30 sierpnia 2023 roku, dominującym szczepem wirusa grypy był szczep wirusa A (występował w 50 proc. badanych próbek). Wirus typu B wykryto w 30 proc. badanych próbek.
Jak wygląda profilaktyka, gdy zbliża się sezon infekcji?
– Profilaktyka zakażeń wirusowych w sezonie w jakim jesienno-zimowym jest stosunkowo trudna. Najlepiej unikać kontaktu z osobami chorymi. Odpowiednio zakrywać nos i usta podczas kichania czy kaszlu, aby samemu nie być osobą która rozprzestrzenia wirusy. Należy również często myć ręce, a w przypadku rozwoju objawów ostrej infekcji, najlepiej pozostać w domu i nie kontaktować się z innymi osobami – mówi dr Honorata Błaszczak.
Na podstawie samych objawów klinicznych, często trudno jest odróżnić z jaką infekcją wirusową mamy do czynienia.
– Dość charakterystyczna jest grypa, ponieważ ona zwykle zaczyna się ostro. Grypa jest ostrą wirusową chorobą zakaźną. Zaczyna się zwykle nagle wysoką gorączką, bólami mięśniowymi, bólami kostno-stawowymi. Nieco później pojawiają się takie objawy kataralne, jak kaszel, katar czy łzawienie spojówek. Natomiast w większości przypadków, mamy do czynienia z infekcjami grypopodobnymi i one zwykle rozpoczynają się mniej gwałtownie. Nie ma wysokiej gorączki – takiej w granicach 38 stopni – i właściwie od początku towarzyszy tylko katar, niewielki kaszel, bóle mięśniowe, bóle kostne, bóle głowy, dreszcze i pogorszenie samopoczucia – dodaje dr Honorata Błaszczak.