Potop świata w Teatrze Nowym
W poniedziałkowy (29 sierpnia) wieczór w Teatrze Nowym im. Kazimierza Dejmka w Łodzi zorganizowano wyjątkowy koncert “Potop świata”. Wydarzenie towarzyszące obchodom 78. rocznicy likwidacji Litzmannstadt Ghetto i 80. rocznicy Wielkiej Szpery inspirowane było wierszami dzieci z getta.
– Wierszy młodych poetów z getta jest mnóstwo i ta poezja jest zupełnie inna, mówi o innych emocjach. Współcześnie musimy się z nimi zmierzyć i je zrozumieć. Nie jest to takie łatwe. Koncert to oddanie hołdu, poprzez wspólne przeżywanie tej muzyki i kultury, w tym ważnym dla Łodzi okresie – mówi Justyna Tomaszewska z Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi.
Poezja dzieci z getta
Koncert “Potop świata” został zainspirowany wierszami m.in. Abramka Cytryna, Abramka Koplowicza, Chawy Ryng, czy Stelli Szafir. – Mówienie o dzisiejszym wydarzeniu tylko, jak o koncercie jest za płytkie. To też zdjęcia z getta i wyjątkowe przeżycie, gdy na widowni siedzą Ocalali i kolejne pokolenia ich bliskich. Te koncerty są inne od tych, które są grane na co dzień – przekonuje Justyna Tomaszewska.
78. rocznica likwidacji Litzmannstadt Ghetto i 80. rocznica Wielkiej Szpery
29 sierpnia 1944 roku z łódzkiego getta do obozu Zagłady Auschwitz-Birkenau wywieziono ostatnich mieszkańców. Przez pięć lat okupacji przez Litzmannstadt Ghetto przeszło 200 tys. Żydów. Według różnych źródeł ocalało jedynie od 7 do 13 tys. osób.
Wielka Szpera była akcją deportacyjną, w której, na początku września 1942 roku, ponad 15 tys. osób – dzieci, starców i chorych – wywieziono z Litzmannstadt Ghetto do obozu Zagłady w Chełmie nad Nerem.