Postulaty Okrągłego Stołu wokół Zdrowia Psychicznego Dzieci i Młodzieży
W środę (5 lipca) w Łodzi Lewica podsumowała 18 spotkań tzw. okrągłych stołów, organizowanych w całym kraju ws. psychiatrii dzieci i młodzieży. Politycy zaprezentowali 9 postulatów, które pojawiły się po wspomnianych spotkaniach. – Dane i opinie są druzgocące. Rozmawialiśmy z nauczycielami, psychologami, ale i młodzieżą. Najcenniejsze były opinie naszych młodych przedstawicieli na tych okrągłych stołach. Wszyscy powiedzieli, że nie czują się komfortowo przekazując informację, że coś się dzieje niedobrego. Nie mogą znaleźć pomocy w szkole, placówce medycznej i domu – komentował Tomasz Trela, poseł Lewicy.
9 postulatów – powinno być więcej
Jak przekazała Paulina Piechna-Więckiewicz, posłanka Lewicy, pierwszego podsumowania dokonano we wtorek (4 lipca). – Postulatów powinno być nie 9 a 40 – dodała. – Wśród najważniejszych na pewno jest powołanie Międzyresortowego Zespołu ds. Zdrowia Psychicznego Dzieci i Młodzieży – mówiła.
Chodzi o współpracę trzech resortów:
- Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej,
- Ministerstwa Edukacji i Nauki,
- Ministerstwa Zdrowia.
Postulaty Okrągłego Stołu wokół Zdrowia Psychicznego Dzieci i Młodzieży
- Powołanie Zespołu Międzyresortowego ds. Zdrowia Psychicznego Dzieci i Młodzieży pomiędzy Ministerstwem Zdrowia, Ministerstwem Edukacji i Nauki oraz Ministerstwem Rodziny i Polityki Społecznej.
- Psycholog dostępny w każdej szkole i edukacja emocjonalna w podstawie programowej.
- Dostęp do opieki psychologicznej bez zgody rodziców od 15.
- Uchwalenie ustawy o zawodzie psychologa.
- Zwiększenie nakładów na wynagrodzenia i infrastrukturę w ochronie zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży.
- Objęcie pomocą psychologiczną całej rodziny w ramach standardu opieki nad dzieckiem w kryzysie.
- Obowiązek finansowania interwencyjnej pomocy i terapii posttraumatycznej dla dzieci – ofiar i świadków przemocy z Funduszu Sprawiedliwości.
- Monitorowanie zagrożeń zdrowia psychicznego u dzieci przez nauczycieli już od przedszkola i przez pediatrów w ramach bilansów.
- Szkolenia dla nauczycieli z rozpoznawania zagrożeń dla zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży.
