Czym są korony zębowe?
Korony zębowe to jeden z najczęściej stosowanych w stomatologii rodzajów uzupełnień, dzięki któremu możliwa jest odbudowa zęba naturalnego. Koronę stosuje się w sytuacji, kiedy w wyniku uszkodzenia zęba nie jest możliwe założenie plomby. Najczęściej jest to związane z rozległością zniszczeń na skutek zaawansowanej próchnicy czy przebytego złamania w wyniku urazu lub leczenia endodontycznego.
Odpowiednio dobrane i właściwie założone korony zębowe umożliwiają przywrócenie pełnej funkcjonalności zęba i niemal nie odróżniają się od zębów naturalnych. Ich wytrzymałość oraz estetyka w głównej mierze zależą od materiału, z jakiego są wykonane. W tej kwestii współczesna stomatologia oferuje kilka wartych rozważenia rozwiązań.
Korony porcelanowe oraz pełnoceramiczne – trwałe i estetyczne
Wśród najbardziej polecanych uzupełnień charakteryzujących się największą wytrzymałością i estetyką znajdują się korony zębowe porcelanowe. Można tu zastosować opcję na podbudowie metalowej lub z tlenku cyrkonu. Oba rodzaje są wytrzymałe, odporne na pękanie i uszkodzenia, dobrze przylegają do dziąseł oraz są estetyczne.
Korony zębowe porcelanowe na podbudowie z tlenku cyrkonu wykazują pełną biokompatybilność i nie powodują uczuleń, co może się zdarzyć w przypadku koron z metalem w podstawie. W przypadku koron cyrkonowych nie ma też ryzyka prześwitu ciemnego odcienia metalu spod korony, dlatego to propozycja szczególnie polecana w przypadku zębów przednich. To jednak korony dość kosztowne.
Wśród koron, które najbardziej przypominają naturalne uzębienie, należy wskazać te pełnoceramiczne. Stosuje się je głównie do leczenia zębów z przodu. Takie uzupełnienia nie powodują z czasem ciemnienia okolicznych tkanek, jak w przypadku koron na podbudowie z metalu. To jednak rozwiązanie drogie i wiąże się z ryzykiem pęknięcia podczas spożywania twardych produktów.
Korony metalowe – trwałość i dobra cena
Korony zębowe wykonane z metalu są jednocześnie trwałe oraz dostępne w dobrej cenie. Rzadko ulegają jakimkolwiek odkształceniom czy pęknięciom. Niestety ich dużym minusem jest nieestetyczny wygląd oraz możliwość wywoływania reakcji alergicznych. Dlatego też to rozwiązanie jest stosowane we współczesnej stomatologii coraz rzadziej. Może jednak stanowić dobrą formę uzupełnienia dla zębów znajdujących się z tyłu.
Korony kompozytowe oraz akrylowe – przystępna cena i rozwiązanie na już
Korony zębowe wykonane z kompozytu to opcja o wiele tańsza niż uzupełnienia pełnoceramiczne czy porcelanowe na podbudowie. Jednak w tym przypadku to również wariant mniej wytrzymały. Jego kolor nie zawsze też da się idealnie dopasować do naturalnego uzębienia Pacjenta. Niekiedy korony kompozytowe są zakładane jako rozwiązanie tymczasowe przed zdecydowaniem się lub zgromadzeniem określonej sumy na właściwe korony docelowe.
W stomatologii spotyka się również korony zębowe akrylowe. To zdecydowanie najmniej wytrzymałe rozwiązanie, które jest stosowane najczęściej jako opcja przejściowa w oczekiwaniu na przygotowanie zamówionych koron porcelanowych.