Pomnik poświęcony pamięci Polaków walczących dla trzech cesarstw
Jak zaznaczył wojewoda łódzki Tobiasz Bocheński, Polacy na początku XX w. byli obywatelami trzech cesarstw: Niemieckiego, Austro-Węgier i Rosyjskiego.
– Początkowo nie widzieli w tym sensu i misji patriotycznej, ale jednocześnie w czasie pierwszej wojny światowej wykuwały się podwaliny pod niepodległą Polskę. Ci żołnierze, którzy początkowo walczyli w armiach zaborców, następnie stanowili sedno korpusu Armii Hallera i innych wojsk, które walnie przyczyniły się do wskrzeszenia Polski, a później służyli częstokroć w wojnie polsko-bolszewickiej – mówi Tobiasz Bocheński, wojewoda łódzki.
Posłuchaj:
Cmentarz miejscem pamięci narodowej
Dodał również, że wszyscy jesteśmy moralnie zobowiązani do dbania o mogiły bohaterów tamtych czasów. Burmistrz Rzgowa Mateusz Kamiński powiedział, że to wyjątkowy moment odsłonięcia pomnika pamięci Polaków walczących w armiach zaborców. Jest on podsumowaniem wspólnych starań Urzędu Wojewódzkiego i gminy Rzgów, by cmentarz był miejscem pamięci narodowej.
– To miejsce, Cmentarz Bitwy Łódzkiej w Starej Gadce, był również postrzegany jako miejsce, w którym są pochowani Polacy walczący w armiach zaborczych, w wojnie, która była obcą wojną, ale doprowadziła ostatecznie do niepodległości Polski – mówi Mateusz Kamiński.
Posłuchaj:
Po uroczystości wojewoda wraz z burmistrzem udali się na zwiedzanie tzw. Grobowej Góry.
Tylko w tym roku na opiekę nad cmentarzami wojennymi w województwie łódzkim przeznaczono ponad 2 mln zł.