Po fali powodzi na zalane tereny płynie fala pomocy. Transporty z darami dla ludzi i zwierząt wysyłane są z całego województwa łódzkiego. – Wody już nie zbieramy – słyszymy od Liwii Małczak, komendanta Hufca ZHP, koordynatorki pomocy dla powodzian w Skierniewicach. Jak dodaje, teraz najpotrzebniejsze są rzeczy do sprzątania po wielkiej wodzie i środki czystości. Organizowany jest również transport produktów przeznaczonych dla uczniów z rejonów dotkniętych powodzią.
Parafia parafii, miasto konkretnemu miastu, strażacy – druhom z zalanych miejscowości, a szkoła – szkole. W całej lawinie pomocy ważne jest, by nie została ona zmarnowana. Dlatego najlepiej, gdy pomoc jest celowana, uzgodniona z jej odbiorcą. Daniel Górowski z Jamna pod Łowiczem organizuje zbiórkę paszy dla koni z objętej powodzią stadniny. W pomoc zwierzętom z zalanych terenów włączyła się również stadnina koni w Walewicach. A pomoc dla rolników organizuje Janusz Terka, szef piotrkowskiej „Solidarności” Rolników Indywidualnych.
Skierniewice organizują transport rzeczy przeznaczonych dla uczniów z rejonów dotkniętych powodzią. Pierwszy transport darów dla powodzian wyjechał z Piotrkowa Tryb. do Nysy – zawiera m.in. wodę i żywność, ale także: zabawki, karmę dla zwierząt, chemię i łopaty. – Mieszkańcy Piotrkowa zawsze stają na wysokości zadania. W imieniu powodzian dziękujemy za ich pomoc – mówi Krystyna Czechowska, wiceprezydent miasta. Jak dodaje, na południu Polski potrzebne są nie tylko dary, ale i ręce do pracy.
Z kolei Piotr Kulbat, wiceprezydent Piotrkowa Tryb., podkreśla, że Miasto jest w stałym kontakcie z najbardziej potrzebującymi. – Rozszerzamy zbiórkę, potrzebne będą także: szpadle, łopaty, grube rękawice gumowe, odzież robocza, szufle, wiadra, czyli wszystko to, co jest ważne przy usuwaniu skutków powodzi – mówi.
W związku z ogromnym odzewem zbiórka darów dla powodzian została przedłużona do przyszłej środy (25 września). W sobotę (21 września) będzie czynny punkt zbiórki w starej przychodni przy ul. Dmowskiego (godz. 8-14). W przyszłym tygodniu, od poniedziałku do środy (g.12-18).
Na tereny powodziowe wyjeżdżają z województwa łódzkiego także pracownicy nadzoru budowlanego. Pierwsze zespoły już wyjechały. Kolejne wyruszą w najbliższych dniach. Od samego początku w akcji ratunkowej biorą udział żołnierze – zarówno Wojska Obrony Terytorialnej, jak i zawodowi.