Łódzkie pomaga powodzianom
Polski Czerwony Krzyż, Caritas Polska, czy fundacja siepomaga.pl organizują zbiórki pieniędzy i przedmiotów dla powodzian. Na stronach internetowych organizacji można znaleźć numery kont, na które można przelewać fundusze oraz informacje, gdzie przynosić dary i jakie.
Jednocześnie służby apelują, by dokładnie sprawdzić, czy zbiórki tworzone w Internecie nie są organizowane przez oszustów i wyłudzaczy. Warto zatem udzielać pomocy za pośrednictwem instytucji, które są dobrze znane i sprawdzone.
Łódzkie pomaga powodzianom - spis treści
Wojewoda Łódzki Dorota Ryl o pomocy dla powodzian
Wtorkowym (17 września) gościem Radia Łódź była Dorota Ryl, Wojewoda Łódzki. Rozmawialiśmy o sytuacji hydrologiczno-meteorologicznej w Łódzkiem, a także o organizowanej pomocy dla powodzian.
Posłuchaj całej rozmowy:
Jacek Grudzień, redaktor naczelny Radia Łódź, zwraca się z apelem do organizatorów zbiórek, aby informowali nas o swoich akcjach pomocowych – informacje na ich temat będziemy publikować na naszym portalu oraz w mediach społecznościowych.
Łódź
CARITAS Archidiecezji łódzkiej
- na stronie www.caritas.pl
- poprzez BLIK na numer 668 070 000 z tytułem POWODZ
- przelewem tradycyjnym na konto 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384 z dopiskiem POWODZ
Polski Czerwony Krzyż – oddział łódzki
Także PCK stale wspiera lokalne służby na Dolnym Śląsku. Przedstawiciele łódzkiego PCK jadą pomagać do Kłodzka. Aby móc kontynuować działania na zalanych terenach i pomagać tym, którzy najbardziej potrzebują wsparcia organizowane są zbiórki – pieniężna i rzeczowa.
- Wpłacać można na numer konta: 16 1160 2202 0000 0002 7718 3060
- Lub BLIKIEM na nr 794 332 211 z dopiskiem „Powódź”
Potrzebna jest także pomoc rzeczowa – zbiórka wody w butelkach, żywności długoterminowej m.in. konserwy, zupki chińskie, kawy, herbaty (bez produktów sypkich takich jak mąką, kasza czy ryż), środki higieniczne, środki czystości – szczególnie do dezynfekcji. PCK nie przyjmuje tekstyliów, koców itp.
Dary można przynosić do siedziby łódzkiego PCK przy ul. Wysokiej 44.
Okręgowa Izba Lekarska w Łodzi
Okręgowa Izba Lekarska w Łodzi, przy wsparciu Archidiecezji Łódzkiej i kard. Grzegorza Rysia, a także przy współpracy z Fundacją Misją Medyczną, organizuje zbiórkę najpotrzebniejszych artykułów dla poszkodowanych przez powódź. Dary zbierane są przy ul. Czerwonej 3 w Łodzi.
Potrzebne są m.in. woda butelkowana (1,5 l), artykuły higieniczne, detergenty, koce, śpiwory, ręczniki, suchy prowiant z długą datą ważności, przybory do sprzątania. – Przyjmujemy jedynie opakowania zbiorcze (zgrzewki) – informuje OIL w Łodzi.
Osoby chcące wesprzeć zbiórkę z terenu Skierniewic, Sieradza czy Piotrkowa Tryb. mogą ww. rzeczy pozostawić w siedzibach delegatur Izby:
- Biuro Delegatury Sieradzkiej: w Szpitalu Wojewódzkim w Sieradzu przy ul. Armii Krajowej 7, I piętro, pokój 120;
- Biuro Delegatury Skierniewickiej: ul. Rybickiego 8 pok. 327;
- Biuro Delegatury w Piotrkowie Trybunalskim: ZNP ul. Sienkiewicza 16.
Dary przyjmowane są w dniach 18-25 września w godzinach pracy biura i delegatur.
Fundacja Kocia Mama
Do czwartku (19 września) zbiórkę dla powodzian prowadzi także Fundacja Kocia Mama. Dary zostaną przekazane mieszkańcom Stronia Śląskiego. – Do czwartku, w godzinach 17-19 można przekazywać jedzenie dla kotów, kuwety, żwirek – czytamy na profilu fundacji.
Fundacja Ogrody Geyera
W Łodzi dary można przynosić także do Ogrodów Geyera (ul. Piotrkowska 293/303). Zbiórka prowadzona jest w godz. 12-20 i aż do odwołania.
Tłusty Śledź
Do środy (18 września) włącznie dary dla powodzian zbiera także smażalnia „Tłusty Śledź” (ul. Retkińska 64). – W czwartek rano chcemy wyjechać i przekazać wszystko potrzebującym na południu Polski – czytamy na profilu w mediach społecznościowych.
Zbiórka prowadzona jest w godz. 11-19.
Szlachetna Paczka
W związku z powodzią na południu Polski, która dotknęła wiele miejscowości, Szlachetna Paczka organizuje zbiórkę darów na rzecz poszkodowanych. Akcja odbędzie się w dniach 21-22 września 2024 roku. W tym czasie każdy może przyłączyć się do wsparcia poprzez dostarczenie potrzebnych artykułów do punktu zbiórki w Łodzi.
Najpilniejsze potrzeby obejmują:
- Artykuły spożywcze,
- Artykuły chemiczne,
- Artykuły medyczne,
- Artykuły higieniczne,
- Artykuły tekstylne (koce, ubrania),
- Narzędzia,
- Powerbanki,
- Śpiwory i karimaty.
Punkt zbiórki zlokalizowany jest w Społecznym Domu Kultury przy ul. 28 Pułku Strzelców Kaniowskich 9, 90-749 Łódź.
21 WRZEŚNIA OD GODZINY 8:00 DO GODZINY 20:00
22 WRZEŚNIA OD GODZINY 8:00 DO GODZINY 15:00
Pomoc dla powodzian
Zbiórkę na rzecz powodzian zorganizowali: Paula Poreda (tel. 507 280 712) i Emilia Samson (tel. 794 466 965) z Konfederacji oraz Dariusz Zwoliński (605 822 367). Pierwsze transporty już dotarły do poszkodowanych osób. Zbiórka trwa nadal.
Prowadzona jest także zbiórka internetowa – można ją wesprzeć TUTAJ.
Szkoła Podstawowa nr 34 w Łodzi
W SP34 – do środy (18 września) prowadzona jest zbiórka wody dla powodzian. Przyniesione dary można zostawić w przedsionku szkoły – przy wejściu A.
Jak mówi Anna Śliwińska, dyrektor szkoły, potrzebny jest transport, aby móc dostarczyć wodę na miejsce, do potrzebujących osób.
Wraz z Łódzkim Centrum Pozarządowym zbiórkę darów na rzecz powodzian prowadzi także Stowarzyszenie „Trzeba Działać”. Punkt mieści się przy ul. kpt. Stefana Pogonowskiego 34 – czynny jest od poniedziałku do piątku (godz. 12-20).
Międzynarodowa Szkoła Mistrzostwa Sportowego „Edukacja i Sport” w Łodzi
Do akcji pomocowej przyłącza się także MSMS „Edukacja i Sport” w Łodzi. – Każdy, kto chce się przyłączyć, może do szkoły (ul. Jarosławska 29) przynieść przede wszystkim: wodę butelkowaną, żywność z długim terminem przydatności do spożycia, artykuły higieniczne. My wszystko zawieziemy potrzebującym – informuje szkoła w mediach społecznościowych.
Ratujemy drzewa na Radiostacji
Do czwartku (19 września) zbiórki dla powodzian organizują mieszkańcy Radiostacji. Wszystko ze zbiórki zostanie przewiezione do sztabu kryzysowego w krytej pływalni w Kłodzku.
Miejsca zbiórek:
- Łódź, (ul. Tkacka 9) – codziennie, tel. 505-223-947,
- Łódź, (ul. Świetlana 20A – przy ul. Bema ) – codziennie, tel. 662-916-908,
- Łódź, (ul. Kaczeńcowa 27) – codziennie, godziny zbiórki 07.45 – 16, tel. 534-444-850,
- Starowa Góra, (ul. Kasztanowa 17B) – codziennie, tel. 602-325-991.
Zespół Szkół Specjalnych nr 2 w Łodzi
Do 25 września ZSS nr 2 w Łodzi – wraz z Radą Rodziców – prowadzi zbiórkę darów dla rodzin, które ucierpiałuy w powodzi. Dary zbierane są na szkolnej „bramce”.
Mieszkańcy osiedla Sikawa
W Szkole Podstawowej nr 158 w Łodzi (ul. Janosika 136) zbiórkę dla powodzian organizują mieszkańcy osiedla Sikawa. Dary można przynosić w godzinach 7.30-16. – Nie przyjmujemy ubrań i tekstyliów, zabawek, żywności z krótkim terminem i wyrobów własnych – informuje Marta Wrona.
Fundacja Równe Szanse
W Łodzi przy Fundacji Równe Szanse (ul. Wólczańska 225) uruchomiono punkt zbiórki darów dla powodzian. Wśród najbardziej potrzebnych rzeczy są: produkty spożywcze z długim terminem przydatności, środki higieniczne, koce i powerbanki.
Zwracam się do łodzian, jeśli mają państwo w zapasie potrzebne produkty, proszę otwórzcie swoje serca i pomóżcie powodzianom. Możemy też zbierać karmę dla zwierząt, bo to też istotne – mówi Ewelina Gallas z fundacji.
Punkt pomocy działa codziennie w godz. 11-21. Busy codziennie będą wyjeżdżać do miejscowości najbardziej dotkniętych powodzią.
fot. Joanna Karp
Biuro senatorskie Krzysztofa Kwiatkowskiego
Krzysztof Kwiatkowski, senator klubu KO, ruszył we wtorek (17 września) z darami do mniejszych miejscowości w gminie Głogówek. – Jedziemy do wsi: Mochów, Racławice Śląskie, Dzierżysławice, Kierpień, Leśnik, a także do dzieci z Rodzinnego Domu Dziecka. Wieziemy m.in. kilkadziesiąt powerbanków, kołdry i koce – mówi polityk.
Kolejne dary można przekazywać do biura senatora w godzinach urzędowania.
fot. Radosław Wilczek
Posłuchaj i dowiedz się więcej:
- "DARY DLA POWODZIAN". Gatunek: Other.
Związek Harcerstwa Polskiego – Chorągiew Łódzka
ZHP w Łodzi poszukuje osób chętnych do pomocy przy powodzi. Zainteresowani powinni wypełnić ankietę na stronie https://zhp.pl/badz-gotow-sluzba-zhp-na-rzecz-powodzian/
Organizowana jest także zbiórka pieniężna na wsparcie w obliczu powodzi – między innymi na usuwanie jej skutków oraz zakup niezbędnych artykułów dla osób dotkniętych żywiołem.
Dane do wpłat:
- Związek Harcerstwa Polskiego, Ul. Konopnickiej 6, 00-491 Warszawa
19 1140 1010 0000 5392 2900 1071 tytułem: darowizna
- lub za pośrednictwem portalu zrzutka.pl: Zrzutka
Hufiec ZHP Łódź Polesie
Hufiec ZHP – Łódź Polesie prowadzi zbiórkę rzeczową. Potrzebne są: żywność o długiej przydatności w wodoodpornych opakowaniach (makarony, puszki, olej, mleko), żywność dla niemowląt, woda w pięciolitrowych baniakach, karma dla zwierząt, chemia i kosmetyki.
Dary można przynosić do:
- siedziby hufca przy ulicy Olimpijskiej 9 (czwartek 18-20, piątek 18-20 i sobota 12-14)
Hufiec ZHP Łódź - Górna
Dary dla powodzian można przynosić także – od poniedziałku do czwartku, w godzinach 16-19.30 – do hufca harcerskiego przy ul. Konspiracyjnego Wojska Polskiego 1B w Łodzi.
Pomagać powodzianom na Śląsk i Opolszczyznę wyjeżdżają także strażacy z województwa łódzkiego. W Sieradzu utworzono punkt koncentracji dla strażaków
O pomocy strażaków, w rozmowie z Marcinem Mendelbaumem, mówił bryg. Jędrzej Pawlak, rzecznik prasowy KW PSP w Łodzi.
Posłuchaj całej rozmowy:
Schronisko dla Zwierząt w Łodzi
Łódzkie schronisko przy Marmurowej jest w stałym kontakcie ze schroniskami i organizacjami prozwierzęcymi na terenach dotkniętych powodzią. Jak informują pracownicy, na chwilę obecną nie ma potrzeby dodatkowej pomocy, czy przyjęcia zwierząt z Dolnego Śląska. Dyrekcja łódzkiego schroniska wyraża jednak pełną gotowość do pomocy. – Jeżeli zajdzie taka konieczność oczywiście jesteśmy gotowi przyjąć zwierzęta z terenów objętych powodzią – mówi dyrektor Albert Kurkowski.
Łódzki Ogród Zoologiczny
Stowarzyszenie przyjaciół dzieci „Dom Słońca”
Stowarzyszenie organizuje zbiórkę powerbanków, baterii, koców, ubrań oraz żywność z długim terminem ważności.
Dary można przynosić do:
- siedziby stowarzyszenia przy ulicy Piotrkowskiej 243 lok. 5U. Tel. kontaktowy: 505 007 519
Fundacja dla Szczeniąt Judyta
Fundacja obecnie zajmuje się organizacją tymczasowych domów dla zwierząt, o ile zajdzie potrzeba ich transportu do naszego województwa.
- tel. kontaktowy: 45 254 63 89
Zespół Pieśni i Tańca Łódź
ZPiT Łódź organizuje zbiórkę rzeczową. Potrzebne są pompy do wody, agregaty, kalosze, odzież ochronna, rękawice ochronne, worki na śmieci, środki czystości i do dezynfekcji, mopy, wiadra, woda butelkowana i puszki z żywnością.
Dary można przekazywać:
- do środy przy ul. Lokatorskiej 13.
- tel. kontaktowy: 42 684 24 02
Biuro poselskie Tomasza Treli
O apel powodzianom zaapelował także Tomasz Trela, poseł Lewicy. W jego biurze poselskim (al. Kościuszki 48) uruchomiono punkt, do którego można przynosić najpotrzebniejsze rzeczy. – Zbieramy wodę butelkowaną w pięciolitrowych baniakach, żywność z dłuższym terminem ważności, np. konserwy, ale także środki higieniczne – mówił poseł.
fot. Damian Grosicki
Rada Miejska w Łodzi
Także w trakcie środowej (18 września) – od godz. 9 – sesji Rady Miejskiej w Łodzi prowadzona jest zbiórka darów dla osób dotkniętych powodzią. Produkty można przynosić przed Salę Obrad. Jak mówiła Kamila Ścibor, radna Lewicy, w akcję pomocową włączają się zarówno mieszkańcy, jak i radni.
Radny Kosma Nykiel dodaje, że zbiórka odbywa się poza podziałami partyjnymi. – Każdy robi, co może. Bardzo się cieszę, że radni Lewicy zapoczątkowali tę inicjatywę. Również dołożyłem swoją cegiełkę – mówił.
fot. Damian Grosicki
GT Factory Group - firma deweloperska
Zbiórkę darów prowadzi w Łodzi także firma deweloperska. Potrzebne produkty można dostarczać do jej biura (ul. Piwna 3 lokal 8). W niedzielę (22 września) zebrane dary zostaną wysłane do najbardziej potrzebujących dotkniętych powodzią. Ponadto firma zakupiła: osuszacze powietrza, agregaty prądotwórcze oraz odzież koszarową dla straży pożarnej.
Województwo łódzkie
Powiat łódzki wschodni
W powiecie łódzkim wschodnim zbiórki organizowane są przez Starostwo Powiatowe, a także:
Zespół Szkół Nr 1 w Koluszkach (ul. Wigury 2). Potrzebne rzeczy przyjmowane są na świetlicy szkolnej, która znajduje się na parterze w godzinach 6.30-19. Zbiórka aktywna jest do odwołania. Telefony do kontaktu: (+48) 451 039 875, (+48) 605 321 859.
Pozostałe zbiórki na terenie powiatu łódzkiego wschodniego organizowane są przez:
- OSP Stare Skoszewy,
- OSP KSRG Justynów,
- OSP KSRG Andrespol,
- OSP Koluszki,
- OSP Tuszyn-Las,
- OSP Bronisin Dworski,
- OSP w Starej Gadce,
Powiat brzeziński
Do piątku (20 września) prowadzona jest zbiórka w Brzezinach – w sekretariacie Starostwa Powiatowego (ul. Sienkiewicza 16). Dary przyjmowane są w godzinach 8-15 (w piątek godz. 8-14).
Powiat zduńskowolski
Do 20 września organizowana jest akcja „Zduńskowolanie dla powodzian”.
Punkty zbiórki:
- Sklep Socjalny Rampa, (ul. Juliusza Sylii 1, Karsznice) – godziny zbiórki: środa (g. 11-17, czwartek 14-17, piątek 11-17)
- Stadion Miejski w Zduńskiej Woli (ul. Łaska 90) – godziny zbiórki: codziennie (g. 6-22)
- Inkubator Inicjatyw Społecznych (ul. Łaska 38, różowy domek) – godziny zbiórki: codziennie g. 9-19)
- Hufiec ZHP (ul. Stefana Złotnickiego 23) – godziny zbiórki: codziennie (g. 15-18)
- Powiatowy Punkt Informacji Turystycznej (ul. Getta Żydowskiego 4a) – godziny zbiórki: codziennie (g. 8-15).
Zbiórkę pieniędzy dla powodzian prowadzi CARITAS Parafii św. Pawła w Zduńskiej Woli. Datki można wpłacać na konto nr: 53 1240 3305 1111 0010 5129 5463 z dopiskiem na cele charytatywne – powodzianie.
W powiecie zduńskowolskim do akcji pomocy dla powodzian włączyły się także: Zespół Szkół w Zduńskiej Woli (ul. Okrzei 11), gmina Zapolice, Urząd Gminy i Miasta Szadek, gmina Zduńska Wola.
Powiat wieluński
W akcję pomocy dla powodzian włączył się również powiat wieluński wraz z gminamy z jego terenu. Magazyn główny znajduje się w warsztatach przy Zespole Szkół nr 1 w Wieluniu (ul. Wojska Polskiego 32).
W Wieluniu do środy (18 września) – do godz. 22 – prowadzona jest także zbiórka darów w Kino Teatrze Syrena. – Potrzebujemy: latarek, świeczek, ubrań (dresów, skarpet itp.), środków czystości – mówi Paweł Okrasa, burmistrz Wielunia.
Powiat wieruszowski
W środę (18 września) będzie prowadzona zbiórka dla powodzian w Jutrkowie. W godzinach 17-19, w świetlicy wiejskiej będzie można przynosić produkty przeznaczone dla poszkodowanych przez powódź.
Zbiórkę „Wieruszów dla Strzegomia” organizuje Rada Rodziców Szkoły nr 1 im. Janusza Korczaka w Wieruszowie.
W stolicy powiatu łaskiego zbiórki organizowane są w:
- Urzędzie Miejskim (Biuro Obsługi Interesanta),
- Szkole Podstawowej nr 1 (ul. 9 Maja – sama nr 4 na parterze; ul. Narutowicza – świetlica na parterze),
- Zespole Szkół Ogólnokształcących – Łask – Kolumna (portiernia),
- Szkole Podstawowej nr 5 (ul. Szkolna – sala nr 23 na parterze, ul. Inki – sala nr 5 na parterze),
- Szkole Podstawowej w Bałuczu (stołówka),
- Szkole Podstawowej w Okupie (biblioteka szkolna),
- Szkole Podstawowej w Wiewiórczynie (pokój pedagoga).
Artykuły przyjmowane są do czwartku (19 września).
Łęczyca
Z inicjatywy „Łęczyca Pomaga” organizowana jest zbiórka dla powodzian. Do wtorku (17 września), do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej (al. Jana Pawła II 13), można przynosić: koce, kołdry, latarki, środki czystości, ręczniki, leki. Potrzebna jest też żywność z długim terminem ważności. Pamiętamy również o zwierzakach, więc zachęcamy do podarowania karmy.
Powiat poddębicki
Starostwo Powiatowe w Poddębicach (ul. Łęczycka 16) także organizuje zbiórkę darów dla powodzian. Rzeczy można przynosić w godzinach 8.30-19 (po wcześniejszym uzgodnieniu telefonicznym – pod nr tel: 502-002-677. Adres e-mail: [email protected]
Pabianice
W Pabianicach dary dla powodzian można przynosić do kilku punktów:
- siedziby pabianickiej Lewicy (ul. Traugutta 2) – poniedziałek, środa i czwartek (godz. 9-13); poniedziałek i wtorek (g. 15-18);
- PCK (ul. Moniuszki 16) – w każdy wtorek (godz. 13-16) i w każdy czwartek oraz piątek (g. 12-15);
- kina Tomi – codziennie (od godz. 10 do ostatniego seansu)
- sklepu Kaczorowski (ul. Grabowa 14/16) – od 17 września do 20 września (godz. 9-17);
- Przedszkola Publicznego „Kameleon” (ul. Pułaskiego) – zbiórka do czwartku (19 września).
Powiat kutnowski
W stolicy powiatu kutnowskiego punkt zbiórki darów zorganizowano przy ul. Bema 3. Magazyn jest czynny codziennie w godzinach 9-14 – 17, 18 i 19 września dodatkowo w godzinach 16-18.
Koordynowaniem organizacji zbiórki na rzecz poszkodowanych powodzian zajmuje się Wydział Zarządzania Kryzysowego i Ochrony Informacji Niejawnych Urzędu Miasta Kutna. Wszelkie informacje można uzyskać pod numerem telefonu (24) 253 11 39 – czynny od poniedziałku do piątku w godzinach 7.30-15.30.
Od wtorku (17 września) zbiórka darów dla powodzian prowadzona jest także w gminie Łanięta. Potrzebne produkty można przekazywać do:
- Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Łaniętach,
- sklepu Livio,
- sklepu Lewiatan.
Zbiórka potrwa do poniedziałku (23 września).
Punkt zbiórki uruchomiło Tomaszowskie Centrum Sportu – Arena Lodowa (ul. Strzelecka 24/26). Będzie on czynny od poniedziałku do piątku w godzinach 8-20, w sobotę i niedzielę w godzinach 10-20.
Do środy (18 września) do godz. 8 rano prowadzona jest także zbiórka na rzecz powodzian w budynku Starostwa Powiatowego w Sieradzu (przy portierni). Dary można przynosić przez całą dobę.
W Sieradzu do 19 września (czwartek) prowadzona jest zbiórka darów także w II LO im. Stefana Żeromskiego. Rzeczy można przynosić do sali 05 – następnie trafią do OSP w Chojnym, skąd zostaną przekazana dla osób potrzebujących.
Powiat opoczyński
Pomoc organizują m.in. OSP, stowarzyszenia, gminy, przedsiębiorcy, parafie oraz CARITAS Diecezji Radomskiej (wpłat można dokonywać: na stronie caritas.pl, poprzez BLIK na numer 668 070 000 tytułem POWODZ oraz przelewem tradycyjnym na konto 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384 z dopiskiem POWODZ).
Powiat Opoczyński współorganizuje zbiórkę wspólnie z Biurem Posła Roberta Telusa oraz Fundacją „DAR DLA POTRZEBUJĄCYCH”. Do potrzebujących dotarły już pierwsze potrzebne produkty z gminy Opoczno – o czym gmina informuje w mediach społecznościowych.
W Skierniewicach dary dla powodzian można przynosić do hali nr 2 OSiR (ul. Pomologiczna) – punkt jest dostępny codziennie w godzinach 8-22.
W związku z aktualnymi informacjami, które dotyczą potrzeb powodzian, mieszkańcy proszeni są o dostarczanie: wody pitnej, suchej żywności z długim terminem ważności, środków higienicznych oraz karmy dla psów i kotów. Najlepiej, aby produkty były wstępnie posegregowane. Apelujemy, by nie przynosić tekstyliów, starych ubrań i leków. Te produkty mocno utrudniają logistykę zbiórki – mówi Krzysztof Jażdżyk, prezydent Skierniewic.
Miasto Skierniewice rozpoczęło także prace nad przygotowaniem odpowiedniego projektu uchwały, która będzie związana z bezpośrednim finansowym wsparciem poszkodowanych gmin. Do dyspozycji dotkniętych powodzią samorządów będzie także potrzebny ciężki sprzęt wraz z operatorami ze spółek miejskich.
Zakres pomocy ma być uzależniony od potrzeb oraz koordynacji wsparcia, które będzie realizowane na poziomie wojewódzkim. W realizację akcji aktywnie włączyła się już Ochotnicza Straż Pożarna ze Skierniewic oraz skierniewiccy harcerze. Hufiec ZHP Skierniewice zajmie się koordynacją prac wolontariuszy, którzy wesprą logistykę prowadzonej zbiórki.
Łowicz
Dary można przynosić do czterech punktów:
- Bazy Łowickiej Spółdzielni Mieszkaniowej (ul. Kaliska 22),
- dawnego Gimnazjum nr 1 (ul. Sienkiewicza 62),
- hali nr 1 OSiR (ul. Jana Pawła II 3),
- remizy OSP (ul. Floriana 1).
Bełchatowianie również ruszają z pomocą dla powodzian. Miasto organizuje zbiórkę artykułów pierwszej potrzeby.
Osoby chcące pomóc jako wolontariusze już teraz mogą się zgłaszać. Miejską zbiórkę będzie koordynował Bartłomiej Pieles.
Do punktów zbiórek przynosić można: wodę do picia w butelkach, środki czystości, suchą żywność z długim terminem ważności, konserwy.
Rzeczy można przynosić do każdej miejskiej szkoły oraz miejskich przedszkoli w godz. 7-18. Zbiórka potrwa do piątku 20 września.
Adresy poszczególnych szkół:
- Szkoła Podstawowa Nr 1 im. Stanisława Jachowicza z oddziałami integracyjnymi (ul. Dąbrowskiego 11),
- Szkoła Podstawowa Nr 3 im. Żołnierzy POW
(ul. Sienkiewicza 25), - Szkoła Podstawowa Nr 4 im. Stefana Żeromskiego
(ul. Lipowa 11), - Szkoła Podstawowa Nr 5 im. Żołnierzy Wojska Polskiego (ul. Szkolna 10),
- Szkoła Podstawowa Nr 8 im. Jana Brzechwy z oddziałami integracyjnymi (os. Dolnośląskie 112A),
- Zespół Szkolno-Przedszkolny Nr 9 (os. Dolnośląskie 204A i ul. Edwardów 5),
- Szkoła Podstawowa Nr 12 im. Kornela Makuszyńskiego (ul. Witolda Budryka 7),
- Szkoła Podstawowa Nr 13 im. UNICEF z oddziałami integracyjnymi (ul. Juliusza Słowackiego 8),
- III Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza (ul. Edwardów 5).
Adresy poszczególnych przedszkoli:
- Przedszkole Samorządowe Nr 1 im. Pod Topolą
(ul. 1 Maja 4a), - Przedszkole Samorządowe Nr 2 im. Akademia Bolka i Lolka (ul. Ignacego Jana Paderewskiego 3),
- Integracyjne Przedszkole Samorządowe Nr 3 (os. Okrzei 15A),
- Przedszkole Samorządowe Nr 4 (os. 1 Maja 8),
- Przedszkole Samorządowe Nr 5 im. Jana Brzechwy (os. Dolnośląskie 222a),
- Przedszkole Samorządowe Nr 6 im. Marii Kownackiej (ul. Witolda Budryka 12A),
- Przedszkole Samorządowe Nr 7 im. Krasnala Hałabały (ul. Edwardów 4),
- Przedszkole Samorządowe Nr 8 im. Bajkowy Zakątek (ul. Szkolna 14).
Zbiórkę na rzecz powodzian prowadzą również ochotnicy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Bełchatowie. Dary można przynosić do ich siedziby przy ul. Bawełnianej 18 od 16 do 20 września w godz. 16-18.30. Telefon kontaktowy: 608 478 623 oraz 781 040 707.
Akcję prowadzą również kibice GKS Bełchatów. Torfiorze dary będą zbierać w poniedziałek 16 września w godz. 15-17 w Ośrodku Kibice Razem (ul. Sportowa 3).
Zbiórkę potrzebnych rzeczy organizuje także KPS Skra Bełchatów S.A. wraz z drużyną PGE GiEK Skra Bełchatów. Akcja odbędzie się m.in. podczas najbliższych meczów naszej drużyny w Hali Energia:
- 22 września (niedziela) – mecz z Cuprum Stilon Gorzów
- 27 września (piątek) – mecz z Treflem Gdańsk
Na liście produktów, które można przynieść znajdują się m.in. woda pitna, żywność z długim terminem ważności, środki czystości, środki higieniczne, koce, śpiwory, apteczki pierwszej pomocy, karma dla zwierząt.
Zbiórka prowadzona jest nie tylko podczas meczów, ale również w ciągu tygodnia. Rzeczy można przynosić do hali Energia codziennie, w godzinach otwarcia hali, do wyznaczonych punktów zbiórki. Kolejnym miejscem, gdzie można przynieść wsparcie rzeczowe jest Muzeum Skry Bełchatów w Galerii Bawełnianka.
Radomsko
Zbiórka w stolicy powiatu radomszczańskiego organizowana jest w Publicznej Szkole Podstawowej nr 4 (ul. Szkolna 4) w godz. 8-17. Ponadto Jarosław Ferenc, prezydent Radomska, zwróci się do Rady Miejskiej o możliwość przekazania wsparcia finansowego dla najbardziej potrzebujących gmin.
Powiat zgierski
Urząd Miasta Zgierza we współpracy z lokalnymi instytucjami organizuje zbiórkę najpotrzebniejszych rzeczy, które trafią do najbardziej poszkodowanych.
Punkty zbiórek:
- Straż Miejska (ul.ks. J. Popiełuszki 3a) – całodobowo;
- Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej (ul. Długa 77) – dni robocze (godz. 8-19);
- Zgierskie Centrum Seniora (ul. Narutowicza 29) – dni robocze (godz. 8-17);
- Łaźnia Miejska (ul. Łęczycka 24) – dni robocze (godz. 7–22);
- Urząd Miasta Zgierza (pl. Jana Pawła II 16) – poniedziałek, środa, czwartek (godz. 8-16), wtorek (godz. 8-17), piątek (godz. 8-15);
- Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji (ul. Wschodnia 2 – budynek administracyjny) – codziennie (godz. 8-22).
Potrzebne produkty: woda butelkowana, konserwy mięsne lub rybne, batony energetyczne, czekolady, zupki instant (w proszku), zupki w słoiczkach i mleko w proszku dla dzieci, kawa, herbata (w torebkach), cukier, środki higieniczne i czystości (mydła, pieluchy, podpaski), powerbanki, latarki, baterie, świeczki długopalne, zapałki, zapalniczki, karmy dla zwierząt.
Organizatorzy zbiórki informują ponadto, że nie zbierają odzieży i koców.
W związku z powodzią pomoc organizują strażacy z gminy Zgierz, o czym informuje strona gminy w mediach społecznościowych.
Rzeczy dla powodzian można dostarczać:
- do Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Zgierzu, ul. Łąkowa 6/8.
Na terenie gminy Zgierz, artykuły można przynosić:
- w godzinach 18:00 – 20:00, (16 września i 17 września) – w godz. 18:00 – 20:00 do strażnicy OSP w Kaniej Górze, ul. Strażacka 17,
- w godzinach 8:00 – 19:00 (16 września) – do OSP Rogóźno, Rogóźno 32,
- w godzinach 17:00 – 19:00 (16 września) – do OSP Ustronie-Grotniki, ul. Ustronie 10.
Iwona Dąbek, starosta zgierski, zainicjowała akcję pomocową „Razem dla Powodzian”. – W obliczu tej tragedii liczy się każda pomoc. Razem możemy skutecznie wesprzeć tych, którzy najbardziej tego potrzebują – mówi.
Akcja pomocowa obejmuje organizację zbiórek najpotrzebniejszych rzeczy, takich jak żywność, środki higieniczne, leki oraz karma dla zwierząt.
Dodatkowo uruchomiona została zbiórka pieniędzy na likwidację skutków powodzi.
Wpłaty można dokonywać na konto:
- Stowarzyszenie Aleksandrowskie Forum Społeczne, numer konta zbiórki: 67 8780 0007 0114 8224 1002 0001, z dopiskiem “Razem dla Powodzian” w tytule przelewu.
Posłuchaj i dowiedz się więcej:
Do 20 września potrwa akcja „Ozorków dla powodzian”. Do kilku wyznaczonych punktów w mieście (m.in. szkoły, przedszkola, MOPS, Urząd Miejski, Ozorkowskie Przedsiębiorstwo Komunalne) ozorkowianie przynoszą potrzebne powodzianom artykuły, m.in. wodę butelkowaną, żywność długoterminową, karmę dla psów i kotów, środki czystości, artykuły higieniczne, nową pościel i koce, a także łopaty, szczotki i kalosze.
W niedzielę, 22 września, z Ozorkowa wyruszy transport z zebranymi w ramach zbiórki artykułami do jednej z miejscowości na południu Polski zniszczonej przez powódź.
Sulejów
W Sulejowie wszystkie dary można zostawiać w siedzibach jednostek OSP – miejscowi druhowie oraz sołtysi informują o tym, w jakich godzinach można dostarczać potrzebne produkty. Najlepiej przynieść je do 19 września, ponieważ w piątek transport z darami ma ruszyć do Głuchołaz.
W tej chwili najbardziej potrzebne są: mopy, wiadra, rękawice do czyszczenia, taczki, łopaty, chusteczki jednorazowe – najlepiej nawilżane, środki czystości,
a także żywność przetworzona, najlepiej taka, którą można od razu otworzyć i zjeść. – Uwaga, proszę nie przynosić słoików – czytamy na profilu.
Można też przekazywać darowizny, przesyłając pieniądze na numer konta: 20 8891 0000 2015 6507 9312 0051. Z dopiskiem „Powódź w Gminie Głuchołazy”.
Poza tym sulejowscy radni, na nadzwyczajnej sesji, podjęli uchwały dotyczące zabezpieczenia pieniędzy na pomoc dla mieszkańców tego miasta, a także powiatu kłodzkiego. Zabezpieczono 50 tysięcy złotych, m.in. na myjki ciśnieniowe i osuszacze powietrza.
Piotrków Trybunalski
Także Piotrków Trybunalski pomaga powodzianom. Juliusz Wiernicki, prezydent tego miasta, uruchomił pierwszy w mieście punkt zbiórki darów. Punkt znajduje się w starej przychodni przy ul. Dmowskiego 47. Będzie czynny w godzinach 12-18, a w kolejnych dniach do godz. 19. Zbiórkę wspomagają Widzialna Ręka i HARC.
Potrzebne są: woda butelkowana, żywność o długim terminie przydatności, środki higieniczne i czystości, przybory do sprzątania, a także karma dla zwierząt i powerbanki albo baterie. Miasto nie zbiera pieniędzy.
Dary mają być gromadzone na razie do piątku (20 września). Później będą zapadały kolejne decyzje. – Zgłasza się nas dużo przedsiębiorców, którzy oferują darmowy transport. Musimy to odpowiednio skoordynować. Punkty zbiórek będą także w szkołach, chcemy zaangażować w akcję młodzież. Gdy wszystko skoordynujemy i będziemy jakąś pulę produktów, wtedy zorganizujemy transport – mówi Julisz Wiernicki.
Kolejnych pięć punktów, do których będzie można przynosić dary, zostanie uruchomionych we wtorek (17 września). Będą one zlokalizowane w:
- ZSP 2 – ul. Dmowskiego 38 E – (g 8-14.30)
- ZSP 3 – Broniewskiego 16 – (g. 8-14.30)
- Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy – 3 Maja 28/34 – (g. 8-14.30)
- Szkoła Podstawowa 3 – Wysoka 28/38 – (g. 8-14.30)
- Wypożyczalnia Sprzętu Rehabilitacyjnego – Zamkowa 5 (od poniedziałku do czwartku g. 8–16, w piątek g. 9-17)
Punkt zbiórki darów dla powodzian zorganizowali także mieszkańcy miasta. Jest on zlokalizowany w sklepie z zabawkami na Pasażu Rudowskiego. Jak napisali organizatorzy akcji, potrzebne są m.in. woda, konserwy i karma dla zwierząt.
fot. Marcin Kołodziejczyk (Facebook)
Pomoc dla powodzian organizuje także Janusz Terka, szef piotrkowskiej „Solidarności” Rolników Indywidualnych. – Jesteśmy gotowi jechać na miejsce i pracować fizycznie. Chcemy wysłać także pomoc humanitarną. Jeśli dostaniemy sygnał, że takowa jest potrzebna w danej miejscowości, to wsiadamy w samochody, bierzemy sprzęt, żywność, koce, ubrania i jedziemy pomóc – mówi.
Jak dodaje, potrzebna jest też pomoc dla rolników. Janusz Terka zapowiada dostarczanie zbóż i pasz dla rolników z terenów zalanych. Ma to być pomoc rozłożona w czasie.
Powiat pajęczański
W stolicy powiatu pajęczańskiego dary można przynosić do Salonu Rowerowego „Zeger” (ul. Źródelna 105). – Nie jest prowadzona zbiórka odzieży – informują organizatorzy zbiórki.
Powódź w południowo-zachodniej Polsce
Żywioł od kilku dni sieje spustoszenie na Opolszczyźnie i Dolnym Śląsku. Obfite opady deszczu powodują powodzie, rzeki nie tylko przelewają się przez wały, ale również przez tamy na zbiornikach retencyjnych. Kolejne miasta są zalewane. Dotychczas potwierdzono trzy ofiary śmiertelne.
Głuchołazy, Kłodzko, Stronie Śląskie – to tylko niektóre miejscowości, które przegrały walkę z wodą. Ewakuowano szpital w Nysie, we Wrocławiu ogłoszono alarm przeciwpowodziowy, na najgorsze przygotowuje się Opole.
Straż pożarna poinformowała o kilkunastu tysiącach interwencji. W akcji jest około dwóch tysięcy strażaków PSP i OSP. Pomagają im żołnierze, ale też mieszkańcy zagrożonych i podtopionych miejscowości – wszyscy zjednoczyli się w obronie życia i mienia.
Utrudnienia są na drogach i kolei. PKP Intercity oraz Koleje Dolnośląskie odwołały część składów, zmieniły ich bieg lub wprowadziły zastępczą komunikację autobusową. Przewoźnicy radzą, by sprawdzać na bieżąco losy poszczególnych pociągów. Polski rząd wprowadził stan klęski żywiołowej.