Piknik dla dzieci niesłyszących i z afazją
Imprezę zorganizowano w związku z obchodzonym 24 września Międzynarodowym Dniem Głuchych, a także dniem Osób z Afazja Rozwojową, który w Polsce obchodzony jest 1 października.
Był też okazją do integracji i wymiany doświadczeń rodziców dzieci głuchych i z afazją (zaburzenia mowy).
– Bardzo często dziecko z afazją rozwojową próbuje uciekać z tym, czyli nie chce mu się. Potrafi się np. na kilka godzin wyłączyć, czy strzelić tzw. „focha”. Rodzicowi, który nie zna odpowiednich metod psychologicznych trudno do niego dotrzeć. Trzeba jednak próbować, zachęcać dziecko przez rozśmieszenie, odwrócenie uwagi. Namawianie w kółko – „odrób lekcje teraz” – bardzo często nie przynosi rezultatów – mówi Dariusz Ciecierski, rodzic dziecka z afazją rozwojową.
Podczas festynu dzieci bawiły się na dmuchańcach, strzelały z łuku, bawiły się bańkami mydlanymi. Były też konkursy z nagrodami. Największą uwagę przykuwały stoiska z watą cukrową i popcornem, do których dzieci ustawiły się w długich kolejkach.
850 tys. osób w Polsce ma problemy ze słuchem
Według Głównego Urzędu Statystycznego w Polsce około 850 tys. osób ma problemy ze słuchem, z czego 100 tys. osób posługuje się językiem migowym.
Szacuje się również, że ponad 700 tysięcy dzieci ma rozpoznaną afazję. To aż 10 proc. wszystkich dzieci w kraju. Pozostają jeszcze przypadki nierozpoznane, w których rodzice nie wiedzą, że zaburzenie lub brak mowy u małego dziecka, może być w przyszłości zdiagnozowane jako afazja
Posłuchaj: