PGE mecenasem Muzeum Dzieci Polskich
Przy okazji zorganizowanej przez Muzeum Dzieci Polskich – ofiar totalitaryzmu debaty historycznej pt. „Niemiecki obóz koncentracyjny dla polskich dzieci przy ul. Przemysłowej w Łodzi”, przekazano informację o zawarciu porozumienia między muzeum i PGE.
Polska Grupa Energetyczna, jako mecenas, będzie wspierać działania łódzkiej placówki.
– Jest to dla nas niezwykle ważne wyróżnienie i ogromne wsparcie. Dzięki niemu będziemy mogli działać jeszcze prężniej. Chcemy zaopiekować się grupą byłych więźniów obozu, chcemy też intensyfikować działania, które wiąża się z funkcjonowaniem stowarzyszenia, skupiającego byłych więźniów i ich rodziny – nie kryje zadowolenia Ireneusz Maj, dyrektor Muzeum Dzieci Polskich – ofiar totalitaryzmu.
Muzeum stara się obecnie o możliwość wybudowania placówki na terenie byłego niemieckiego nazistowskiego obozu dla polskich dzieci w Łodzi. Wsparcie w tej kwestii zapewnił Piotr Gliński, wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego.
Obóz przy Przemysłowej w Łodzi
Pod pretekstem potrzeby „izolacji małoletnich Polaków i wychowywania ich poprzez pracę, aby nie demoralizowali niemieckich dzieci”, w 1942 roku Niemcy stworzyli w Łodzi przy ul. Przemysłowej obóz.
Został utworzony 1 grudnia 1942 roku, a pierwszy transport więźniów przybył 10 dni później. Funkcjonował do końca okupacji niemieckiej w Łodzi.
Obóz został zorganizowany na obszarze wydzielonym z Litzmannstadt Ghetto (graniczący z cmentarzem żydowskim przy ul. Brackiej), przeznaczony był dla dzieci i młodzieży polskiej od 6. do 16. roku życia. W rzeczywistości trafiały tam nawet kilkumiesięczne dzieci.
Ostatnim dniem funkcjonowania obozu był 18 stycznia 1945 roku. Nieliczne dzieci, które przeżyły była sierotami, bez środków do życia i wiedzy, od czego zacząć. Wojna odebrała im wszystko: rodziny, zdrowie, edukację, a także wiarę w lepszą przyszłość.