Paweł Kania – Wiceprzewodniczący Związku Leśników Polskich gościem Radia Łódź
W porannej rozmowie rozmawialiśmy o proteście leśników, którzy domagają się odwołania kierownictwa resortu klimatu i zniesienia moratorium na wycinkę drzew.
Moratorium obejmuje 1,5 powierzchni lasów, ale – zdaniem leśników – to już zagraża ich sytuacji finansowej. Wiceprzewodniczący Związku Leśników Polskich w RP Paweł Kania przekonywał, że ograniczenia w wycince lasów są niekorzystne dla lasów państwowych, ale też tych zielonych. Leśnicy obawiają się o swoją pracę.
– Widzimy realne zagrożenie dla pracowników Lasów Państwowych, jeżeli będzie ograniczona możliwość prowadzenia gospodarki leśnej, a Lasy Państwowe funkcjonują na zasadzie własnego rozrachunku – mówi Paweł Kania.
Zdaniem Pawła Kani ograniczenie wycinki wpłynie niekorzystnie na kondycję samego drzewostanu. – Ograniczenie pozyskania drewna spowoduje brak surowca drzewnego na rynku polskim. Za tym kryje się cały sektor leśno-drzewny, który na co dzień z nami współpracuje. Dla nas, jako Związku Leśników Polskich, najważniejsze jest to, że widzimy realne zagrożenie dla pracowników Lasów Państwowych.
Zwiększenia ograniczeń w wycince polskich lasów domaga się między innymi Polska Akademia Nauk i kilkadziesiąt organizacji proekologicznych. Ich zdaniem w ostatnich latach dokonano wręcz “rabunku stulecia”, dlatego konieczne jest przywrócenie równowagi ekosystemów leśnych.
W 2022 roku Lasy Państwowe miały przychody 13.5 miliarda złotych z czego 0.4 proc przeznaczyły na ochronę przyrody.
W latach 1019-2023 wyeksportowano z Polski 14.3 miliona ton nieprzetowrzonego drewna, głównie do Niemiec i Chin.