Opoczyńska kultura ludowa na liście UNESCO?
Opoczyńska kultura ludowa ma szansę znaleźć się na niematerialnej liście UNESCO. Tomasz Łuczkowski, zastępca burmistrza Opoczna, przekazuje, że obecnie trwa kompletowanie dokumentacji. – Odbyły się już konsultacje społeczne z Narodowym Instytutem Dziedzictwa. Zaprosiliśmy twórców ludowych, czyli osoby, które na co dzień zajmują się kulturą ludową. Wszystko wskazuje na to, że rozpoczęliśmy proces. Chcielibyśmy te obrzędy ocalić od zapomnienia, ale i wyznaczyć pewien kierunek – dodaje.
Opoczyński folklor
Tomasz Łuczkowski dodaje, że chodzi o całą spuściznę ludową ziemi opoczyńskiej. – Zastanawialiśmy się, czy wyznaczyć haft opoczyński, który jest rozpoznawalny, czy też może postawić na wycinankarstwo, pisankarstwo, taniec, czy muzykę. Uznaliśmy jednak, że jest to na tyle mały region geograficznie, sięgający trzech województw (łódzkie, świętokrzyskie, mazowieckie), że chcielibyśmy potraktować temat kompleksowo. Jako zjawisko wpisać wszelkie objawy opoczyńskiej kultury ludowej – mówi zastępca burmistrza Opoczna.
Jak informuje Narodowy Instytut Dziedzictwa, ratyfikowana przez Polskę Konwencja UNESCO w sprawie ochrony niematerialnego dziedzictwa kulturowego, nakłada na państwa-strony obowiązek inwentaryzacji przejawów tego dziedzictwa. Krajowa lista niematerialnego dziedzictwa kulturowego liczy 62 elementy.
Czytaj także: Dywany kwietne ze Spycimierza zostały wpisane na listę UNESCO