Ogrzewanie w zimę. Sezon 2022/2023
Zima budzi nasze obawy – gdy myślimy o ogrzewaniu. W przypadku węgla – chodzi o dostępność paliwa, ale też o cenę. Rosną też ceny gazu i energii elektrycznej.
Jakie są perspektywy na zimę – dla gospodarstw, korzystających z różnych źródeł ogrzewania?
Posłuchaj rozmowy z Karolem Byzdrą z z portalu Energetyka 24.pl:
Obecnie cena węgla z importu w składach wynosi od 2 700 złotych do prawie 4 000. W sklepie internetowym Polskiej Grupie Górniczej – dużo taniej, w zależności od asortymentu – od 1 335 do 1 770, ale kupić trudno, bo zainteresowanie jest ogromne.
Ogrzewanie w zimę. Jest z tym problem?
Według propozycji rządu – gminy mają mieć możliwość zakupu węgla z importu, aby odsprzedawać go mieszkańcom za cenę nie wyższą niż 2 000 złotych za tonę. To może być świetna oferta – dla tych, którzy mogą poczekać z zakupem. Tym projektem dziś ma zająć się Sejm.
Czytaj także: Bezpieczne ogrzewanie domów i mieszkań. Strażacy apelują o rozwagę
Sejm zajmie się też rządowym projektem ustawy w sprawie zamrożenia cen energii elektrycznej dla małych i średnich firm, samorządów oraz tzw. podmiotów wrażliwych. Maksymalna cena ma wynieść 785 złotych za megawatogodzinę.
Ustawa o zamrożeniu cen energii dla gospodarstw domowych – z ustalonymi limitami – została już podpisana przez prezydenta.
Ogrzewanie w zimę z wykorzystaniem gazu – osoby ogrzewające się w ten sposób mogą składać wniosek o dodatek osłonowy – jego wysokość zależy od liczby osób w gospodarstwie domowym.