W Łodzi o systemie kaucyjnym
Wiceminister klimatu i środowiska Anita Sowińska poinformowała, że projekt ustawy, dotyczący systemu kaucyjnego – został zmieniony, po uzgodnieniach, między innymi z producentami z branży napojów. Ustawa kaucyjna zacznie obowiązywać 1 stycznia 2025 roku.
Deklaracje nie pokrywają się z rzeczywistością
– 70% z nas deklaruje, że będzie chciało, albo już podejmuje próbę segregacji, ale realnie wygląda to – jak podał GUS za ostatnie dwa lata, że mamy segregację z gospodarstw domowych na poziomie 40%. Co więc dzieje się z tymi 30 procentami po drodze? Odpowiedzią na to, żeby zniwelować tę dziurę jest kaucja – mówi Krzysztof Kieszkowski z Fundacji Odzyskaj Środowisko.
W sklepach w całym kraju staną automaty na puszki oraz szklane i plastikowe butelki po napojach. Do zwrotu opakowań ma zachęcać kaucja.
– Konsument musi mieć dostępność, konsument powinien móc zejść w kapciach i oddać butelkę, schodząc na dół do sklepu. Mały osiedlowy sklepik będzie miał możliwość dołączenia do systemu. Będziemy umożliwiać postawienie takiej maszyny. Jeżeli nie, to po prostu będziemy odbierać w sposób manualny – dodaje Rakowski.
Zgodnie z ustawą kaucyjną, następujące opakowania będą objęte systemem kaucyjnym:
- butelki jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych na napoje o pojemności do 3 l, włącznie z ich zakrętkami i wieczkami z tworzyw sztucznych, z wyłączeniem szklanych lub metalowych butelek na napoje, których zakrętki i wieczka są wykonane z tworzyw sztucznych
- puszki metalowe o pojemności do 1 l
- butelki szklane wielokrotnego użytku o pojemności do 1,5 l.