Nielegalne składowisko niebezpiecznych odpadów w Rogowcu, w powiecie bełchatowskim, wciąż nie zostało posprzątane. Ludzie, którzy żyją w jego sąsiedztwie wielokrotnie apelowali do poprzedniego marszałka o usunięcie kilku tysięcy mauzerów, z których wydobywa się nieprzyjemny zapach. – Bardzo śmierdzi, a najgorzej jak jest wiatr – mówi jedna z okolicznych mieszkanek. Czuć jakieś rozpuszczalniki, smary – dodaje inny z mieszkańców. Nowe władze Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego zapewniają, że usunięcie nielegalnych składowisk jest dla nich priorytetem. – To w Rogowcu jest jednym z większych w kraju i podjęto już pierwsze działania. Konsekwencją prowadzonych postępowań wobec osób, które nielegalnie porzuciły odpady, jest wykonanie usunięcia zastępczego składowiska. Obecnie trwa wyłanianie wykonawców, którzy będą odpowiedzialni za utylizację odpadów. Z uwagi na skalę i koszty, to zadanie będzie wykonywane wieloetapowo – czytamy w nadesłanym przez urząd piśmie. Tymczasem spółka PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna monitoruje nielegalne składowisko. Teren ten nie jest jej własnością, ale znajduje się w bliskim sąsiedztwie Elektrowni Bełchatów.
Zamontowaliśmy system inteligentnych kamer termowizyjnych, które nadzorują pojemniki z odpadami. Zainstalowaliśmy także monitoring wizyjny i utworzyliśmy stanowisko gaśnicze na terenie spółki. Zabezpieczyliśmy również wloty do studzienek kanalizacyjnych systemu kanalizacji deszczowej Elektrowni Bełchatów i wykonaliśmy obwałowania ziemne zabezpieczające zbiornik retencyjny oraz teren oczyszczalni – mówi Joanna Blewąska-Kołodziejczak, rzecznik prasowy spółki PGE GiEK.Na usunięcie zastępcze odpadów porzuconych w Rogowcu w obecnym budżecie województwa łódzkiego zabezpieczono 70 mln złotych. W kolejnych budżetach pojawią się zapewne kolejne kwoty. Z wstępnych szacunków wynikało, że do zutylizowania składowiska potrzeba aż 600-700 milionów złotych. Wykonanie usunięcia zastępczego umożliwia żądanie zwrotu kosztów. Sprawą zajęła się także Dorota Ryl, wojewoda łódzki, która podkreśla, że zniknięcie wspomnianych odpadów, jest dla niej priorytetowe.
Sprawa nielegalnych odpadów w Rogowców kilka lat temu stała się przedmiotem dużego śledztwa prowadzonego przez Prokuraturę Regionalną w Katowicach. Dotyczyło ono zorganizowanej grupy przestępczej.
Czytaj także: Trzęsienie ziemi w Łódzkiem. Miało siłę 3,5 stopnia w skali Richtera
oprac. jan, mawi
00:00
1X
Przykro mi, ale nic nie znalazłem.
Proszę wpisać inną frazę