Niedziela Palmowa w Łodzi
Ks. Arcybiskup Grzegorz Ryś rozpoczął dzisiejszą (2 kwietnia) mszę świętą z okazji Niedzieli Palmowej przy pomazanym pomniku Jana Pawła II na Placu Katedralnym przed Bazyliką Archikatedralną w Łodzi. Tam poświęcono palmy i odczytano fragment ewangelii.
W uroczystościach brał również udział Zbigniew Rau, minister spraw zagranicznych, który odniósł się do sprawy pomazania farbą pomnika Jana Pawła II.
Początek Wielkiego Tygodnia, ostatni moment ciszy
Niedziela Palmowa jest obchodzona na pamiątkę triumfalnego wjazdu Jezusa Chrystusa do Jerozolimy. Niedziela Palmowa rozpoczyna także Wielki Tydzień, uroczysty czas upamiętniający ostatnie dni Chrystusa, przygotowujący chrześcijan do Świąt Wielkanocnych.
To ostatni moment ciszy i spowolnienia przed Zmartwychwstaniem Jezusa.
– Dość istotne znaczenie miał post, czyli właśnie konfrontowanie się ze sobą, pewne wyrzeczenie, doświadczenie pewnego rodzaju słabości, bo w tych słabościach po części doświadczamy tego, kim naprawdę jesteśmy. I to też jest taki moment takiej ciszy, takiego trochę spowolnienia, który daje nam tą przestrzeń na spotkanie z Bogiem – mówi dr Łukasz Kutyło z UŁ.
Podczas Wielkiego Tygodnia ważne jest przygotowanie się na przyjście Chrystusa.
– Chrześcijaństwo kładzie nacisk na Zmartwychwstanie, czyli na pokonanie ciemności, która gdzieś nas zniewala. To jest to spotkanie się ze sobą w ciszy, tak, żebyśmy mogli oczywiście wysłuchać, co w tej naszej duszy gra. Na co dzień nie mamy czasu i tej przestrzeni – dodaje Kutyło.
W Niedzielę Palmową wierni przychodzą do kościoła z palmami, które są symbolem odradzającego się życia.